Ο Παγκύπριος έφυγε εύκολα με νίκη από το ABD με τα γκολ των Matt Thurtell και Γιώργου Λαμπαδαρίδη, κάνοντας το όνειρο των Τούρκων για την πρωτιά στο NPL να μοιάζει πλέον όνειρο απατηλό. Οι πράσινοι είχαν μαγεία στο παιχνίδι τους, επιβεβαιώνοντας ότι η αγωνιστική τους κοιλιά έλαβε τέλος. Η νίκη με 0-2 επί της Hume City τους κράτησε στη δεύτερη θέση, όμως η διαφορά των πέντε βαθμών από το εκρηκτικό Avondale δεν μειώθηκε καθώς οι Ιταλοί πέρασαν και αυτοί εύκολα απέναντι στο Pascoe Vale από το CB Smith με 2-5.

Από κοντά στο κυνήγι για την πρωτιά, αλλά σε απόσταση επτά βαθμών, βρίσκεται ο Μέγας Αλέξανδρος που, παρ’ ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με γκολ του Brandon Barnes (2′, 28′), λύγισε την αντίσταση των Αλβανών στο George Andrews με «χορταστικό» σκορ όπως και οι Avengers (2-5). Οι φίλοι του Μέγα είχαν την χαρά να δουν τον Lucas Derrick (46′) να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ σε αγώνα NPL με την κιτρινόμαυρη φανέλα, με τα άλλα να σημειώνουν οι Sean Ellis (35′) και Josh Wilkins (73′) ενώ δύο από τα πέντε ήρθαν από τα αυτογκόλ των Modaffari (13′) και Kass (85′).

«ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ»… -πώς μπορεί κανείς να αποδώσει την τροπή που πήρε το ματς- της Νέας Ελλάς στο Green Gully. Οι «καρχαρίες» ενώ προηγήθηκαν 0-1 στο 6′ με τον Brody Taylor και αφού δέχτηκαν προσωρινά την ισοφάριση στην εκπνοή του πρώτου μέρους από τους γηπεδούχους με τον Alex Salmon, ήταν καλύτεροι στην επανάληψη ανεβάζοντας το σκορ στο 1-3 με τους Michael Eager (51′) και Yuta Konagaya (63′), τη στιγμή μάλιστα που οι πράσινοι έπαιζαν από το 54′ με έναν παίκτη λιγότερο. Παρ’ όλα αυτά δεν κέρδισαν!

Οι Cavaliers εκμεταλλεύτηκαν την υπεροψία που έδειξαν οι λιμανιώτες με αποτέλεσμα να τους τιμωρήσουν. Στο 77′ ο ελληνικής καταγωγής σέντερ μπακ των Gully μείωσε στο 77′ σε 2-3 για να έρθει ο Alex Salmon στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 3-3.

Πάντως, η Νέα Ελλάς είχε ευκαιρία πριν το σοκαριστικό come back των Cavaliers να φύγει νικήτρια από το Keilor, με τον Giordano Marafioti, αλλά και μετά στον υπόλοιπο χρόνο των καθυστερήσεων με τον Brody Taylor.

Στο κροατικό ντέρμπι η Dandenong City με τον σούπερ σταρ Brendan Santalab, να σημειώνει και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης (43′ και 59′) πήρε τη μάχη και απομακρύνθηκε για τα καλά από την επικίνδυνη ζώνη.

Βαριά καμπάνα μέχρι που μπορεί να φτάσει μέχρι και αφαίρεση βαθμών από τα εκτεταμένα επεισόδια της περασμένης εβδομάδας στο Paisley Park, περιμένει τους συλλόγους Dandenong Thunder και Altona Magic. Η απόφαση θα εκδικαστεί σύντομα από την πειθαρχική επιτροπή της Football Victoria.

Γκολ στο George Andrews για τον Αλέξανδρο ο Josh Wilkins. Φώτο: Sally Tsalikidis