Προβλημάτισαν οι ελληνικοί σύλλογοι που συμμετέχουν στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ με τα αποτελέσματά τους.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας ΠΑΟΚ, που πριν μια βδομάδα στρίμωξε άσχημα τον Άγιαξ, “κατόρθωσε” να ηττηθεί με 1-0 από τη Σλόβαν Μπρατισλάβας, χάρη σε ένα γκολ που επετεύχθη στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα από τον Μιέντι Αμπένα, έπειτα από απανωτά λάθη στην καρδιά της άμυνας του “δικεφάλου του Βορρά”.

Πάντως, οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα δεν ήταν κακοί, αφού δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, η σημαντικότερη εκ των οποίων προήλθε από τα πόδια του Λέο Ζαμπά και σταμάτησε στο δοκάρι του Σλοβάκου τερματοφύλακα, Ντομινίκ Γκρέιφ.

Πλέον, οι πρωταθλητές θα χρειαστεί να ψάξουν για διαφορά δύο τερμάτων στη ρεβάνς της Τούμπας την ερχόμενη βδομάδα αν θέλουν να συνεχιστεί το ευρωπαϊκό ταξίδι τους.

Κάτι που φαίνεται ότι έλαβε πρόωρο τέλος για την ΑΕΚ, από το πρώτο κιόλας ματς των πλέι-οφ, αφού συνετρίβη εντός έδρας από την τουρκική Τραμπζονσπόρ με 1-3.

Η ομάδα του Μιγκέλ Καρδόσο, αν και πήρε το προβάδισμα στο 4′ με τον Μάρκο Λιβάγια, στη συνέχεια υπέστη “καθίζηση”, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν και να πετυχαίνουν χατ-τρικ με τον Κάλεμπ Εκουμπάν.

Οι ελπίδες της “Ένωσης” για τη ρεβάνς είναι ελάχιστες, όχι μόνο λόγω αποτελέσματος, αλλά κυρίως λόγω της αποκαρδιωτικής εικόνας που παρουσίασε εντός αγωνιστικού χώρου.