Οι πρώτες αναμετρήσεις της φάσης των “16” του Κυπέλλου Αυστραλίας (FFA Cup) διεξήχθησαν την Τετάρτη το απόγευμα, με την νίκη της κατόχου του τροπαίου Adelaide United στην έδρα της “ελληνικής” Brisbane Olympic να ξεχωρίζει.

Οι παίκτες του Ben Cahn προέρχονταν από την ήττα-“σφαλιάρα” από τους Strikers με 4-1 στο NPL του Κουίνσλαντ και δεν βρίσκονταν στην καλύτερη δυνατή ψυχολογική κατάσταση.

Αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν “από τα αποδυτήρια”, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο ένατο λεπτό με τον Toure, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Cuminao και πλάσαρε εύστοχα.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Κώστα Ψαρρό τρία λεπτά αργότερα.

Οι κυπελλούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 27′ ξανά με τον Toure, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά την άστοχη προσπάθεια του συμπαίκτη του, Mick Marrone.
Στο 64ο λεπτό, οι παίκτες της Olympic επανέφεραν την ισορροπία στο σκορ, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Chris Lucas.

Κι εκεί που έδειχνε το ματς ότι θα πήγαινε στη διαδικασία της παράτασης, η Adelaide κέρδισe κι εκείνη πέναλτι στο 84ο λεπτό, με τον Blackwood να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μην αστοχεί, δίνοντας στην ομάδα του την πρόκριση αφού παρά τις προσπάθειες των επιθετικών της, η Olympic δεν κατάφερε να ισοφαρίσει για τρίτη φορά στη βραδιά.

Από τα άλλα ματς ξεχώρισε η άνετη επικράτηση των Newcastle Jets επί της συμπολίτισσας Edgeworth με 1-5, με τον Δημήτρη Πετράτο να βρίσκεται σε “μεγάλα κέφια” και να σκοράρει δύο γκολ, δείχνοντας στους συμπαίκτες του το δρόμο προς τα προημιτελικά.

Εκεί θα βρίσκεται και η Melbourne City, η οποία πέτυχε δύο τέρματα με τους Maclaren και Noone στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά “καθάρισε” το παιχνίδι με τους Marconi Stallions από νωρίς, αλλά και οι Moreland Zebras, που πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο τους Magpie Crusaders, διαλύοντάς τους με 4-0, με τον Thomas Barforosh να πετυχαίνει δύο τέρματα.

Οι υπόλοιπες αναμετρήσεις της φάσης των “16” θα διεξαχθούν την ερχόμενη Τετάρτη, 28/8, με τον αγώνα Brisbane Roar-Central Coast Mariners να ξεχωρίζει.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Brisbane Olympic – Adelaide United 2-3 (12′ Ψαρρός, 64′ πέν. Lucas – 9′, 27′ Toure, 84′ Blackwood)
Moreland Zebras – Magpie Crusaders 4-0 (18′, 27′ Barforosh, 54′ Sadler, 75′ Cannell)
Marconi Stallions – Melbourne City 1-2 (85′ Fernandez – 2′ Maclaren, 44′ Noone)
Edgeworth – Newcastle Jets 1-5 (16′ McBreen – 9′ Arroyo, 38′ Hoolahan, 40′ πέν., 77′ Πετράτος, 61′ Fitzgerald)