Πολλές συγκινήσεις, αλλά ελάχιστα γκολ, έκρυβαν οι δύο πρώτες αναμετρήσεις της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Αυστραλίας (FFA Cup).

Στο “ABD”, η Hume City υποδέχθηκε τους Central Coast Mariners, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να αμαυρώνουν την εικόνα του ματς μετά τη λήξη λόγω της ρίψης αντικειμένων προς τους παίκτες των Mariners.

Το σύνολο του Alen Stajcic φάνηκε πολύ δυνατό, αφού πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες.

Αξίζει να σημειωθεί πως η πρώτη φορά που η ομάδα της Hume πλησίασε με αξιώσεις τα καρέ του Mark Birighitti, όταν το σουτ του James Brown πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Παρ’ όλα αυτά, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, με το σκηνικό να μην αλλάζει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως η επιθετική αφλογιστία των παικτών της ομάδας από το Σίδνεϋ θα οδηγούσε το παιχνίδι στη διαδικασία της παράτασης, ήρθε ο Abraham Μajok να εκμεταλλευτεί μια σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων έπειτα από εκτέλεση φάουλ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους συμπαίκτες του και το τεχνικό τιμ της ομάδας του, αλλά και εκνευρισμό στους φίλους των γηπεδούχων.

Κάτι που έγινε προφανές τη στιγμή που οι παίκτες των δύο ομάδων αποχωρούσαν προς τα αποδυτήρια, με τους οπαδούς της Hume να πετούν πλαστικά μπουκάλια και κουτάκια αναψυκτικών προς τους παίκτες των φιλοξενουμένων.

Φυσικά, το ενδεχόμενο βαρύτατης τιμωρίας είναι κάτι παραπάνω από ορατό για τον σύλλογο της Βικτώριας, αφού ως γνωστόν υπάρχει μηδενική ανοχή σε κρούσματα βίας από τις τοπικές ποδοσφαιρικές αρχές.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η κάτοχος του τροπαίου, Adelaide United κατάφερε και αυτή να προκριθεί στα ημιτελικά, επικρατώντας με το ίδιο σκορ (1-0) των Newcastle Jets.

Το γκολ πέτυχε ο Alhassan Toure τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μετά από ολέθριο σφάλμα στην περιοχή των φιλοξενουμένων.

Οι Jets (που αγωνίστηκαν με τους Πετράτο και Κουτρουμπή στην σύνθεσή τους) ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Lewis Ιtaliano στο 11ο λεπτό.

Η προημιτελική φάση του Κυπέλλου Αυστραλίας θα ολοκληρωθεί απόψε, με τις αναμετρήσεις Melbourne City-Western Sydney Wanderers και Brisbane Strikers-Moreland Zebras.