Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης οι αγώνες της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Αυστραλίας.

Στο AAMI Park, η Melbourne City υποδέχθηκε τους Western Sydney Wanderers, στη δεύτερη αναμέτρηση των “οχτώ” μεταξύ ομάδων του A-League (μετά από εκείνη μεταξύ της Adelaide United και των Newcastle Jets).

Οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και φάνηκαν να βρίσκονται σε καλή κατάσταση, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά στα αντίπαλα καρέ και πήραν το προβάδισμα στο 34ο λεπτό.

Στην προσπάθειά του να αποσοβήσει το κόρνερ για την ομάδα της City, ο τερματοφύλακας των Wanderers, Daniel Lopar, έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, με αυτή να καταλήγει στον Craig Noone ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ στην ανυπεράσπιστη εστία.

Πριν οι δύο ομάδες αποχωρήσουν για τα αποδυτήρια, ο Maclaren διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, εκμεταλλευόμενος την ωραία σέντρα του Scott Galloway.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Noone με όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ εκτός περιοχής, δίνοντας έτσι στον Erick Mombaerts την πρώτη του νίκη στο AAMI Park.

Την ίδια ώρα στο Perry Park, παρά το τελικό 3-2 οι Brisbane Strikers δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να πάρουν την πρόκριση κόντρα στους Moreland Zebras.

Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Hills στο 27′, για να ακολουθήσει και δεύτερο τέρμα από τον Palmer στο 43′. Ο Barforosh μείωσε προσωρινά στο 55′ για τους φιλοξενουμένους, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Palmer με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στη βραδιά επανέφερε τη διαφορά των δύο τερμάτων.

Ο Williams μείωσε ξανά για τις “ζέβρες” στο 82′, όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια δίκαιη πρόκριση.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης η Melbourne City θα αντιμετωπίσει τους Brisbane Strikers, με την Adelaide United να κοντράρεται με τους Central Coast Mariners.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Τρίτη 17/9
Adelaide United – Newcastle Jets 1-0 (42′ Toure – 11′ αποβλ. Italiano)
Hume City – Central Coast Mariners 0-1 (90’+2′ Majok)
Τετάρτη 18/9
Melbourne City – Western Sydney Wanderers 3-0 (34′, 81′ Noone, 43′ Maclaren)
Brisbane Strikers – Moreland Zebras 3-2 (27′ Hills, 43′, 57′ Palmer – 55′ Barforosh, 82′ Williams)

(Με έντονο χρώμα οι ομάδες που προκρίθηκαν)