Στην πρώτη θέση του J-League έχει φέρει τους Yokohama Marinos ο Άγγελος Ποστέκογλου, δυο “στροφές” πριν το τέλος της αγωνιστικής περιόδου.

Σε μια μάχη με έντονες συγκινήσεις μεταξύ τριών συλλόγων, η ομάδα του ομογενή προπονητή οδηγεί την κούρσα, μετά και τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Ποστέκογλου κατάφεραν να “αποδράσουν” από το Matsumoto με το 0-1 κόντρα στην τοπική Yamaga, χάρη σε γκολ του Teruhito Nakagawa ο οποίος με το “καλημέρα” (2′) διαμόρφωσε το τελικό σκορ της συνάντησης.

Την ίδια στιγμή, η μέχρι πρότινος πρωτοπόρος του πρωταθλήματος FC Tokyo “πέταξε” δύο βαθμούς αφού υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Shonan Bellnare, ομάδα η οποία “φλερτάρει” έντονα με τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από την ήττα, αφού η ομάδα του Bin Ukishima διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι και το τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με το αυτογκόλ που είχε σημειώσει στο 36ο λεπτό ο κεντρικός αμυντικός της Tokyo Masato Morishige.

Ωστόσο ο ίδιος ο 32χρονος φρόντισε να διορθώσει το λάθος του στις καθυστερήσεις και να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας για τους πρωτευουσιάνους.

Πλέον η ομάδα του Ποστέκογλου βρίσκεται στην πρώτη θέση με 64 βαθμούς και έναν βαθμό πίσω της η FC Tokyo, ενώ ακόμη περισσότερο έδαφος στη μάχη του τίτλου έχασαν οι Kashima Antlers που έμειναν στη “λευκή” ισοπαλία με την Sanfrecce.

Ο τίτλος θα κριθεί στη μεγάλη αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής μεταξύ Yokohama και FC Tokyo που θα διεξαχθεί στις 7/12.

Ανεξάρτητα πάντως από το αν τελικά θα κατακτήσει ή όχι τον τίτλο, η πορεία και μόνο του Ποστέκογλου στο πρωτάθλημα της Ιαπωνίας αποτελεί ότι σπουδαιότερο έχει να επιδείξει η Αυστραλία από πλευράς προπονητικής στο εξωτερικό και είναι δείγμα του επιπέδου της δουλειάς που καταβάλλει.