Μια νίκη η οποία μπορεί να αποδειχθεί πολύ σημαντική για την εξέλιξη του πρωταθλήματος κατάφερε να πάρει στην Κρήτη ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, με ένα γκολ του Μαντί Καμαρά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, έπειτα από κλέψιμο της μπάλας και ασίστ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί, επικράτησε με 0-1 του ΟΦΗ, ο οποίος δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” θα παραμείνουν για μια ακόμα αγωνιστική στην κορυφή της βαθμολογίας, ανεξάρτητα από το τι θα κάνει ο ΠΑΟΚ ο οποίος αγωνίζεται μια μέρα αργότερα στην Λαμία.

Μοναδικό μελανό σημείο η αποβολή του Ρούμπεν Σεμέδο μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, με τον Πορτογάλο να απωθεί και να ρίχνει κάτω ένα από τα μπολ μπόις που μπήκε στο γήπεδο με το σφύριγμα της λήξης στην προσπάθειά του να πάρει μαζί του την μπάλα του αγώνα ως ενθύμιο, με συνέπεια να αντικρύσει την δεύτερη κίτρινη.

Έτσι, ο υψηλόσωμος στόπερ θα απουσιάσει από το πολύ σημαντικό παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Οι “κιτρινόμαυροι” έδειξαν να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση στον Βόλο, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 1-3.

Η ΑΕΚ αξιοποίησε σχεδόν όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δείχνοντας απειλητική σε κάθε τις προσπάθεια και δημιουργώντας πολλές προϋποθέσεις για γκολ.

Τον… χορό των τερμάτων άνοιξε ο Μάριος Οικονόμου στο ένατο λεπτό με κεφαλιά-δυναμίτη έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ το 0-2 έκανε ο Χρήστος Αλμπάνης με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής.

Το 0-3 διαμόρφωσε ο Βίκτωρ Κλωναρίδης, ολοκληρώνοντας μια υπέροχη αντεπίθεση για την ομάδα του Μάσιμο Καρέρα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με γυριστή κεφαλιά για τους γηπεδούχους ο Γκουαροτσένα.

Το σερί των νικών του συνέχισε και ο Παναθηναϊκός, ο οποίος προσέφερε γκολ και θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Ολυμπιακό Στάδιο ώστε να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση της ομάδας τους με τον Ατρόμητο.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη “φιλοδώρησε” με 3-0 γκολ τους Περιστεριώτες, που δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε με τρομερό σουτ από απόσταση ο Κουρμπέλης στο 4′, ενώ τα τέρματα διπλασίασε ο πρώην μέσος της Melbourne City, Μπαρτ Σένκεβελντ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Ο Περέα έκλεισε το σκορ εκμεταλλευόμενος την υπέροχη ενέργεια του Μακέδα από τα αριστερά, με τον Ιταλό να πετυχαίνει κι εκείνος γκολ με τακουνάκι το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον διαιτητή μέσω VAR για φάουλ στην αρχή της φάσης.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κιβρακίδη για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Στο μεταξύ, η ΑΕΛ έμεινε στο 2-2 με τον Παναιτωλικό, με του Ουαρντά και Νταουντά να πετυχαίνουν από δύο γκολ και τους φιλοξενούμενους να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με δέκα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΕΛ-Παναιτωλικός 2-2 (78′ πέν., 86′ πέν. Ουαρντά – 28′, 63′ Νταουντά, 89 αποβλ. Τσιγαράς)
ΝΠΣ Βόλος-ΑΕΚ 1-3 (89′ Γκουαροτσένα – 9′ Οικονόμου, 25′ Αλμπάνης, 52′ Κλωναρίδης)
ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-1 (45+1′ Καμαρά, αποβλ. Σεμέδο)
ΠΑΟ-Ατρόμητος 3-0 (4′ Κουρμπέλης, 66′ Σένκεβελντ, 76′ Περέα – 32′ Κυβρακίδης)