Την πρώτη της ήττα στο ασιατικό κύπέλλο που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στην Ταϊλάνδη γνώρισε η ομάδα κάτω των 23 ετών της Αυστραλίας από την Κορέα με 0-2 στο γήπεδο Thammasat το βράδυ της Τετάρτης για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο προπονητής της ομάδας, Graham Arnold, χρησιμοποίησε ξανά ως βασικούς τους ομογενείς Τάσο Μουρδουκουτά και Alex Gersbach, στον οποίο και εμπιστεύτηκε το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

Οι olyroos αν και έχασαν ορισμένες σημαντικές ευκαιρίες, στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν παθητικό ρόλο και προσπαθούσαν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους που διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ, με πρώτους τους Αυστραλούς να δημιουργούν υποψία φάσης στο 23′ με τον Toure και τους Κορεάτες να απαντούν λίγα λεπτά αργότερα με σουτ του Oh Se-hun από ύψος της μεγάλης περιοχής που σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Thomas Glover.

Ότι δεν κατάφεραν οι Κορεάτες στα πρώτα 45′, το πέτυχαν εις διπλούν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Kim Daewon να ανοίγει το σκορ στο 56ο λεπτό παίρνοντας το “ριμπάουντ” ύστερα από το σουτ του Lee You-hyeon που χτύπησε στο δοκάρι.

Στη συνέχεια οι Αυστραλοί ανοίχτηκαν επιζητώντας το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν κενά στην άμυνά τους, τα οποία δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα οι Κορεάτες.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Lee Dong-gyeong ολοκληρώνοντας ιδανικά την αντεπίθεση της ομάδας του με χαμηλό φαλτσαριστό σουτ το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία του Glover που έπεσε αλλά δεν κατάφερε να φτάσει την μπάλα.

Πλέον η ομάδα του Arnold στρέφει την προσοχή της στον αποψινό μικρό τελικό με αντίπαλο το Ουζμπεκιστάν, το οποίο γνώρισε την ήττα στον έτερο ημιτελικό από την Σαουδική Αραβία με 1-0 (87′ Al Hamdan), με τον νικητή να εξασφαλίζει την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες που θα διεξαχθούν στα μέσα της χρονιάς στην Ιαπωνία.