Άνοιξε όπως ακριβώς έκλεισε την περσινή σεζόν ο ανανεωμένος Αλέξανδρος, που συνεχίζει να κουβαλάει άστρο νικητή. Τον περασμένο Αύγουστο στην τελευταία αγωνιστική, οι κιτρινόμαυροι χάλασαν το πάρτι των 60 χρόνων γενεθλίων της South Melbourne κερδίζοντάς την με 0-3, μια νίκη με την οποία εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική περίοδο. Την περασμένη Παρασκευή το συγκρότημα του Γιώργου Κατσάκη επανέλαβε τον περσινό άθλο στο ίδιο γήπεδο και, μάλιστα, με το ίδιο σκορ (0-3).

Η South Melbourne παρ’ ότι ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι φτιάχνοντας μεγάλες φάσεις στα καρέ του Θεοδωρίδη δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει πρώτη γκολ, με πιο χαρακτηριστική την χαμένη ευκαιρία του Συλαϊδού στα πρώτα λεπτά όταν προ κενής εστίας πλάσαρε πάνω από το δοκάρι.

Με τη συμπλήρωση 30 λεπτών, ο κορυφαίος του γηπέδου Lucas Derick, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά και κάπου εκεί έσβησε και η κυανόλευκη. Ουσιαστικά, το συγκρότημα του Esteban Quintas δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι, που κινδύνεψαν ελάχιστα στο δεύτερο μέρος, διεύρυναν τη νίκη τους με τον Dusan Bosnjak να σημειώνει το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα και τον Derrick να διαμορφώνει στις καθυστερήσεις το τελικό 0-3.

Μία ημέρα νωρίτερα στην πρεμιέρα του NPL Βικτώριας, το Oakleigh έσπασε την κακή παράδοση πέντε χρόνων πραγματοποιώντας ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στο Avondale (3-1), στέλνοντας το μήνυμα ότι τα «κανόνια» φέτος είναι έτοιμα να χτυπήσουν τίτλους.

Μια ακόμα μονομαχία στον αγώνα South Melbourne-Heidelberg United (0-3). Φώτο: Κώστας Ντεβές

Η επιθετική έξαρση των κανονιέρηδων ξεκίνησε από νωρίς με δράστη του πρώτου τέρματος τον Wade Dekker (6′) και την μία ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη όπου στο 18′ χάθηκαν και οι ισορροπίες. Ο Lachlan Keevers τιμώρησε με απευθείας κόκκινη κάρτα (λίγο αυστηρά) το αντικανονικό μαρκάρισμα του Stefan Zinni στον Tom Mathews και τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους που κατόρθωσαν πριν την ανάπαυλα να φέρουν το σκορ στο 2-0 με τον νεοαποκτηθέντα Joe Knowles.

Ο MVP της Βικτώριας της περσινής χρονιάς Joe Guest, ανέβασε το σκορ στο 3-0, με τους Avengers να φτάνουν στο γκολ από μια λάθος εκτίμηση του Scott Robertson που στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Feely.

Το παιχνίδι έγινε λίγες ώρες πριν την επίσημη απόφαση της Football Victoria να τιμωρήσει με -3 βαθμούς και χρηματικό πρόστιμο $55,000 στους Avengers για οικονομικές ατασθαλίες στις αμοιβές παικτών.

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν το Σάββατο στο JL Murphy Νέα Ελλάς και Κροάτια Μελβούρνης. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Lochlan Reus, ο οποίος θα μείνει εκτός αγωνιστικών χώρων για τρεις μήνες. Ο νεοαποκτηθείς μέσος του λιμανιού, έσπασε το πόδι του, μία είδηση που προκάλεσε σοκ στους ανθρώπους της Νέας Ελλάς. Συνέβη στο 38′ από το δολοφονικό μαρκάρισμα του Matthew Breeze, με τον διαιτητή Adam Bavcar, να αποβάλει έπειτα από δεύτερη εκτίμηση τον παίκτη των «Knights».

Οι Κροάτες, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, κατάφεραν να προηγηθούν στο 69′ με τον Hamish Watson, όμως οι «καρχαρίες» που πίεσαν περισσότερο μετά την ψυχρολουσία ισοφάρισαν με τον Francesco Stella.

Οι κόκκινες κάρτες των Stefan Zinni και Matthew Breeze δεν ήταν οι μοναδικές της πρεμιέρας. Στο ABD Stadium σε ένα άκρως αντιαθλητικό παιχνίδι ο ελληνικής καταγωγής ρέφερι Αντρέας Μεϊμαράκης, απέβαλε δύο παίκτες της Altona (Vardar), τους Hemmen (38′) και Sette (75′) και έναν από την Hume, τον Danny Dixon (84′). Το επεισοδιακό ματς στο Broadmeadows τελείωσε με νικήτρια την ομάδα του Nick Hegarty με σκορ 2-0.

Η πρεμιέρα του NPL είχε και έκτη κόκκινη κάρτα που δόθηκε στο ντέρμπι του Dandenong, με τον Nick Kalmar να πληρώνει τη νύφη στο 89′ και την Thunder η οποία, έχοντας σε μεγάλη φόρμα τον «δαιμόνιο» σκόρερ δύο τερμάτων, Brandon Barnes να παίρνει το τρίποντο στις καθυστερήσεις με 3-2.