Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Andrew Nabboot με εκπληκτικό γκολ έσωσε την παρτίδα για την Melbourne Victory σε ό,τι αφορά την είσοδό της στα πλέι οφ του A’ League. Οι Μελβουρνιώτες βρέθηκαν από νωρίς (7′) στημένοι στον τοίχο από το γκολ του Kristian Opseth και αφού ξεπέρασαν τον κίνδυνο από τα δύο σουτ του George Blackwood που τράνταξαν το δοκάρι του Lawrence Thomas, πήραν το πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι στην Adelaide United.

Η αρχή της ανατροπής έγινε από τον Νεοζηλανδό Marco Rojas, που στην τρίτη του συμμετοχή άνοιξε λογαριασμό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ (57′) με τους navy blue, ένα γκολ που ξεσήκωσε τους 14.000 που βρέθηκαν στο Marvell Stadium.

Χαρούμενος στη συνέντευξη Τύπου ήταν ο τεχνικός των γηπεδούχων Carlos Salvachua, για το αίσιο τέλος που είχε το ματς, τονίζοντας ότι οι παίκτες εργάστηκαν πολύ σκληρά μέσα στο γήπεδο.

Φανταστικό το γκολ του Andrew Nabbout, όμως κάποιο άλλο γκολ έκλεψε την παράσταση. Λίγο νωρίτερα από τη μάχη της Μελβούρνης, στο Newcastle οι φίλαθλοι των Jets πανηγύρισαν ένα από τα ωραιότερα γκολ της φετινής σεζόν. Ο βετεράνος αμυντικός Nikolai Topor-Stanley, στα 34 χρόνια του με μονοκόμματο, ευθύβολο σουτ-βολίδα στο γάμα από 30 μέτρα, πέτυχε το ένατο γκολ στην πολύχρονη παρουσία του με ομάδες του A’ League και ήταν σίγουρα το ωραιότερο της καριέρας του.

Έτσι με το γκολ-ποίημα του Topor-Stanley και με αυτό στο 74′ από τον Ιρλανδό Roy O’Donovan η Newcastle, που αρχίζει έστω και αργά να βρίσκει τα βήματά της, επικράτησε στην μάχη του «McDonald Jones» της Perth Glory με 2-1.

Μία ημέρα νωρίτερα στο «Sydney Derby» οι Wanderers στο κατάμεστο από 18.000 κόσμο «Jubilee Stadium» με την κεφαλιά του Mitchell Duke στο 81′ έκαναν την μεγάλη έκπληξη κερδίζοντας την μάχη με την πρωτοπόρο του A’ League.