Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ παρέμειναν στο 0-0 στο ΟΑΚΑ στο άδειο από κόσμο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας λόγω των μέτρων κατά της μετάδοσης του κορονοϊού.

Οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα, αν κι εμφανίστηκαν αισθητά ανώτεροι σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας κόντρα στον Ολυμπιακό, εντούτοις είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω σε έναν σπουδαίο Σωκράτη Διούδη, με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να κάνει σωτήριες επεμβάσεις και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να παραβιάσουν το τέρμα του.

Ο ΠΑΟΚ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε σκοράρει με τους Μπίσεσβαρ και Πέλκα να πρωταγωνιστούν αλλά πότε ο Διούδης, πότε η αστοχία των παικτών του Φερέιρα δεν τους επέτρεψαν να πετύχουν το πρώτο τους τέρμα στην διαδικασία των πλέι-οφ.

Προς το τέλος του αγώνα, τα αίματα άναψαν, όταν οι παίκτες του Παναθηναϊκού ζήτησαν τον λόγο από τον Δημήτρη Γιαννούλη ο οποίος πραγματοποίησε δύο απανωτά δυνατά μαρκαρίσματα επάνω σε παίκτες του “τριφυλλιού”.

Από το παιχνίδι αποχώρησε ως τραυματίας και ο αρχηγός του ΠΑΟΚ, Αντελίνο Βιεϊρίνια, ωστόσο η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, κι ενώ ο Παναθηναϊκός έχασε κι εκείνος από τη δική του πλευρά σπουδαία ευκαιρία να… κλέψει το ματς με σουτ του Καμπετσή στο 88′ το οποίο πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι, οι δύο ομάδες έμειναν ισόπαλες, με τον ΠΑΟΚ να μην έχει γνωρίσει ακόμη τη νίκη στη διαδικασία των πλέι-οφ.

Το αποτέλεσμα αυτό δίνει τεράστια ευκαιρία στην ΑΕΚ (η οποία παίζει σήμερα με τον ΟΦΗ στο Παγκρήτιο) να προσπεράσει τον “δικέφαλο του Βορρά” στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Σήμερα επίσης προγραμματισμένος και ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Άρη στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Σε ό,τι αφορά την διαδικασία των πλέι-αουτ, η Λαμία με τον Ατρόμητο έμειναν στο 1-1 με γκολ του Αντέτζο και του Γκάλο, ενώ σπουδαία νίκη επί της Ξάνθης πήρε ο Βόλος χάρη σε γκολ του Τσαούση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.