Πιο ήταν Εργο-τέλειο σενάριο δεν μπορούσαν να φανταστούν στον Ολυμπιακό στην 19η αγωνιστική. Οι “ερυθρόλευκοι” λύγισαν 2-1 τον ΟΦΗ στο απόρθητο Καραϊσκάκη (15η φετινή νίκη σε ισάριθμα ματς, και 17η σερί κόντρα στους Κρητικούς) και εκτόξευσαν τη διαφορά τους στο +12 από τον ΠΑΟ.Ο Ντιόγκο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Βαλβέρδε, χάνοντας και πέναλτι λίγο αργότερα και το άγχος που προκάλεσε η ισοφάριση του Σίμιτς, έδιωξε ο Γκαλέτι (μπαίνοντας αλλαγή) με το ένατο γκολ του στο πρωτάθλημα. Αποθέωση και συγκίνηση για τον Ντάρκο Κοβάσεβιτς που καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο κατά την είσοδό του στις εξέδρες του φαληρικού γηπέδου…Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν ο κυρίαρχος μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Από το πρώτο λεπτό άρχισε να πιέζει την άμυνα της κρητικής ομάδας, ψάχνοντας για το γρήγορο γκολ. Η προσπάθεια του αυτή καρποφόρησε στο 7ο λεπτό. Τότε, ο Λέτο εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Ντιόγκο πετάχτηκε στο ύψος του πέναλτι και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μάλαρζ.Με κινητήριο μοχλό τον Λέτο, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και στο 22′ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να κάνει ο Ντιόγκο δύο τα προσωπικά του τέρματα, καθώς κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ρουμπάκη και του Κουνενάκη. Ο Βραζιλιάνος σταρ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, αλλά ο Μάλαρζ απέκρουσε και του στέρησε τη χαρά του δεύτερου γκολ.Η απώλεια του πέναλτι δεν πτόησε τους πρωταθλητές, οι οποίοι συνέχισαν να πολιορκούν την άμυνα του ΟΦΗ. Μάλιστα στο 39′ ο Πατσατζόγλου λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν σε τετ α τετ με τον Μάλαρζ, πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Πολωνό τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του κατέληξε μόλις άουτ.Στο β’ ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως νωθρά τον αγώνα και το… πλήρωσε. Στο 62ο λεπτό, μετά από λάθος του Γκαλίτσιου, ο Σίμιτς ξέφυγε και από τον Ζεβλάκοφ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ “πάγωσε” τις εξέδρες στο Καραϊσκάκη, ισοφαρίζοντας το σκορ. Ο Ολυμπιακός, όμως, αντέδρασε πολύ γρήγορα, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαλέτι, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα, εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα του ΟΦΗ και με πλασέ νίκησε τον Μάλαρζ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του.Το γκολ αυτό ενίσχυσε το ηθικό των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέλαβαν και πάλι την πλήρη πρωτοβουλία, αναγκάζοντας τους Κρητικούς σε παθητικό ρόλο. Οι “ερυθρόλευκοι” άρχισαν και πάλι να πιέζουν ασφυκτικά την άμυνα των φιλοξενούμενων, ψάχνοντας το τρίτο γκολ, αλλά τελικά …αρκέστηκαν στο 2-1.Ο διαιτητής Παπασταμάτης (Αθηνών) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Σίμιτς, Μπερτίν, Ρουμπάκη, Αρβανίτη και Κορνέα.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Γκαλίτσιος, Όσκαρ (63′ Γκαλέτι), Ντιόγκο, Ζεβλάκοφ, ?ντζας, Ντουντού, Λέτο (75′ Τζόρτζεβιτς), Μπελούτσι (87′ Μενδρινός), Πάντος.ΟΦΗ (Γιάννης Ματζουράκης): Μάλαρζ, Αρβανίτης (76′ Βενέτης), Σίμιτς, Πόποβιτς, Μπερτίν, Ρουμπάκης (36′ Ταραλίδης), Πακίτο, Μπεθάρες, Σουλεάπ (62′ Πέσιτς), Κουνενάκης, Κορνέα.