Η ΑΕΚ πάλεψε να γυρίσει το ματς όμως δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε 2-1 από τη Λέστερ στο ΟΑΚΑ και πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα για να προκριθεί στους «32» του Europa League. Οι Βάρντι (18΄πεν.), Τσάουντχαρι (39΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στις «Αλεπούδες», μείωσε νωρίς στο β΄ ημίχρονο ο Τάνκοβιτς (49′), όμως το 1-2 έμεινε έως το τέλος, στην αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου της διοργάνωσης.

Το γεγονός ότι στο τελευταίο 20λεπτο ο Ρότζερς είχε αποσύρει τα τρία πιο «βαριά χαρτιά» του (Μάντισον, Βάρντι, Τσάουνχαρι, αλλά και τον πάντα επικίνδυνο Ουντέρ) σήμαινε ότι η ΑΕΚ μπορούσε να ρισκάρει.

Παρόλα αυτά έμεινε χωρίς τελική προσπάθεια για περισσότερο από μισή ώρα, μέχρι ο Λόπες να κάνει ένα ακίνδυνο σουτ στα χέρια του Σμάιχελ στο 80΄. Από εκεί και πέρα έπαιξε ρόλο και η κόπωση -ειδικά των χαφ- το ματς «έσβησε» και η Λέστερ έφυγε με νίκη από την Αθήνα.

Η ανεπιτυχής προσπάθεια της ΑΕΚ να ανατρέψει το 0-2, άφησε στους παίκτες και τον Μάσιμο Καρέρα μια πικρή γεύση. Η Ένωση πάλεψε στο β΄ ημίχρονο, μείωσε γρήγορα όμως στο τέλος έφυγε από το γήπεδο ηττημένη.
Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε, ο Καρέρα δήλωσε:

«Στο ποδόσφαιρο και στη ζωή δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω. Παίζαμε καλά και δεν χρειαζόταν να αλλάξουμε τίποτα. Στο τελευταίο 20λεπτο ήταν εμφανές ότι υπήρχε κούραση και έπρεπε να δοκιμάσουμε κάποιες άλλες λύσεις».
Κίτρινες: Μάνταλος, Κρίστιτσιτς, Ινσούα

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (86΄ Βασιλαντωνόπουλος), Νεντελτσεάρου, Σβάρνας, Ινσούα (86΄ Μαχαίρας), Σάκχοφ (86΄ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια (46΄ Ολιβέιρα), Λόπες, Ανσαριφάρντ (46΄ Τάνκοβιτς)