Ένα γκολ του Κώστα Φορτούνη στο 21ο λεπτό έκρινε το ντέρμπι «αιωνίων» και χάρισε τη νίκη με 1-0 στον Ολυμπιακό επί του Παναθηναϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός συνέχισε την καλή παράδοση που έχει απέναντι στους «πράσινους» και χάρισε μια νίκη-«χρυσάφι» στην ομάδα του, που παρατάχθηκε λαβωμένη από τις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών της (Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά, Χολέμπας, Χασάν), κυριάρχησε στο πρώτο και υπέφερε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να κρατήσει ως το τέλος το προβάδισμα.

Ο πρωταθλητής πέτυχε την έκτη νίκη σε επτά αγώνες κι έμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία, με τον Άρη όμως να έχει παιχνίδι λιγότερο. Ταυτόχρονα, υποχρέωσε τον αντίπαλό του στην τέταρτη ήττα σε σύνολο εννέα συναντήσεων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρτούρ Σοάρες Ντίας (Πορτογαλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εμβιλά, Ραφίνια, Μπουχαλάκης – Χουάνκαρ, Σάντσες, Βιγιαφένιες

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης Καμαρά (78΄ Πέπε), Ραντζέλοβιτς (66΄ Σουντανί), Φορτούνης (87΄ Ανδρούτσος), Μασούρας (86΄ Λοβέρα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46΄ Αλεξανδρόπουλος), Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουάνκαρ (46΄ Σαβιέρ, 90΄+1 Μολό), Χατζηγιοβάνης (64΄ Βιγιαφάνιες), Μακέντα, Καρλίτος.

Περίπου δύο ώρες μετά το μεγάλο ντέρμπι του Σαββάτου (21/11) ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό, η «πράσινη» ΠΑΕ εξέδωσε επίσημη ανακοίνωση για όσα έγιναν με τον Λάζλο Μπόλονι, την ώρα που έκανε δηλώσεις στο συνδρομητικό κανάλι, καταγγέλλοντας ότι οπαδοί τον γηπεδούχων έβριζαν χυδαία τον τεχνικό του «τριφυλλιού».

Στη διαφορά απόδοσης της ομάδας του από το ένα ημίχρονο στο άλλο εστίασε στις δηλώσεις του ο Πέδρο Μαρτίνς, μετά τη λήξη του ντέρμπι στο «Γ. Καραϊσκάκης», που βρήκε νικήτρια την ομάδα του με 1-0.

«Είχαμε δύο διαφορετικές εικόνες σε κάθε ημίχρονο. Στο πρώτο, παίξαμε πολύ καλά και δημιουργήσαμε ευκαιρίες, εν αντιθέσει με το δεύτερο. Πρέπει, όμως, να σκεφτούμε και τις απουσίες που έχουμε, με τραυματισμούς και κορονοϊό. Κρατάμε το αποτέλεσμα», υπογράμμισε ο Πορτογάλος προπονητής.

Ολίγον… περιπετειώδης αποδείχθηκε η προσπάθεια του Λάζλο Μπόλονι για δηλώσεις, μετά το ντέρμπι.

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού είχε ξεκινήσει να μιλάει στην κάμερα του συνδρομητικού καναλιού, αλλά αντέδρασε στις αποδοκιμασίες που ακούστηκαν εναντίον του από κάποια άτομα που βρίσκονταν στα επίσημα του γηπέδου, ζητώντας σεβασμό.

«Είμαι χαρούμενος με το δεύτερο ημίχρονο. Σε αυτό δώσαμε τα πάντα απέναντι στον Ολυμπιακό. Αυτό (το αποτέλεσμα) είναι 1-0, αλλά με βάση αυτό μπορούμε να προχωρήσουμε», υπογράμμισε ο έμπειρος Ρουμάνος προπονητής.