Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αναδείχθηκε για 12η φορά νικητής της σουηδικής «Χρυσής Μπάλας» ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο τα τρόπαιά του, την ώρα που η Μαγκνταλένα Έρικσον της Τσέλσι, αναδείχθηκε καλύτερη παίκτρια στη Σουηδία για το 2020.

Ο 39χρονος επιθετικός της Μίλαν, που παραμένει σε εξαιρετική κατάσταση, κέρδισε το πρώτο βραβείο στη χώρα του μετά το 2016, με την επιτροπή να επισημαίνει κατά την απονομή που έλαβε χώρα στη Στοκχόλμη, πως «…με τον μοναδικό και ιδιαίτερο χαρακτήρα του, έχει επεκτείνει μία, ούτως ή άλλως, τεράστια καριέρα, με ακόμη ένα λαμπρό κεφάλαιο».

Ο ΡΟΝΑΛΝΤΟ

Ακόμη ένας μεγάλος, «στρογγυλός» αριθμός για τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο Champions League.

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ, με το τέρμα που σημείωσε στο 35ο λεπτό του αγώνα κόντρα στη Φερεντσβάρος (ισοφάρισε σε 1-1, πριν σημειώσει το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις ο Μοράτα), έφτασε τα 70 γκολ σε εντός έδρας παιχνίδια στη διοργάνωση.

Στην κορυφή της συγκεκριμένης στατιστικής κατηγορίας, «συγκατοικεί» (με ποιόν άλλο;) με τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος έχει επίσης σκοράρει 70 φορές στα εντός έδρας παιχνίδια της Μπαρτσελόνα.

Ο Πορτογάλος βεβαίως, προηγείται στα συνολικά τέρματα στη διοργάνωση, καθώς έχει σημειώσει συνολικά 131 γκολ σε 172 αγώνες, ενώ ο Μέσι έχει 118 γκολ σε 146 αγώνες.