Ένα ακόμα νικηφόρο ματς στη σειρά των φιλικών λίγες ημέρες πριν το ταξίδι στο Albury, πρόσθεσε το Oakleigh.

Το Σάββατο οι «κανονιέρηδες», με δύο γκολ του Wade Dekker, επικράτησαν στο Comets Stadium 2-0 της Casey.

Αυτή την Τετάρτη στο πρώτο ματς προετοιμασίας στο Jack Edwards το συγκρότημα του Chris Taylor αντιμετωπίζει τους Melbourne Knights για να ακολουθήσει το Σάββατο στις 6:00μμ η αναμέτρηση με την Whittlesea Rangers.

Όπως πέρσι, οι Cannons θα μείνουν και φέτος στο Albury, από την Πέμπτη, 4 Φεβρουαρίου.

Η διοίκηση ανακοίνωσε ότι ο Ryan Mcguffie αντικαθιστά ως βοηθός τεχνικός της ανδρικής ομάδας, τον Domenic Barba, ο οποίος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων εγκαταλείπει τη θέση του την παρούσα σεζόν.

Η South Melbourne, με τέρματα του Harrison Sawyer και του νεοαποκτηθέντα Henry Hore, επιβλήθηκαν με 2-1 του Ηρακλή Northcote, η οποία μείωσε σε 2-1 με τον Anthony Rizk.

Τα δύο ιστορικά σωματεία συνεχίζουν την προετοιμασία τους με ένα ακόμα φιλικό αυτή την Τετάρτη. Η Ελλάς υποδέχεται στις 7:15 στο Lakeside το Avondale και ο Ηρακλής του Πίτερ Τσολάκη αγωνίζεται στο Green Gully.

Μία ακόμα ήττα υπέστη το Σάββατο ο Αλέξανδρος, από την Κροάτια Μελβούρνης με σκορ 1-4.

To επόμενο φιλικό τεστ για τους «κιτρινόμαυρους», γίνεται το βράδυ της Παρασκευής με αντίπαλο την Dandenong Thunder στο George Andrews.

Ο Παγκύπριος, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον επί δοκιμή, Kenny Athiu, προηγήθηκε στο ημίχρονο 0-2 στην φιλική κόντρα του The Grange επί της Kingston City, όμως οι «κόκκινοι» του Κώστα Ταγκαλάκη γύρισαν το ματς στην επανάληψη κερδίζοντας με 3-2.

Οι πράσινοι του Νίκου Τόλιου θα βρουν για τη συνέχεια αντίπαλο αυτό το Σάββατο σε αυτή τη σειρά φιλικών προετοιμασίας την Ελλάς Μελβούρνης.
Λευκή ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα της συνάντησης στο ABD ανάμεσα στην Hume City και τη Νέα Ελλάς.

Ωστόσο ο Δημήτρης Βακρινός εδώ και λίγες ημέρες παραχώρησε την θέση του προέδρου στον Bill Romanowski αλλά συνεχίζει την παρουσία του στη διοίκηση του Port Melbourne ως αντιπρόεδρος.