Με ενδεκάδα ανάγκης η Melbourne Victory επέστρεψε στις παλιές συνήθειες της.

Αν και προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 (Elvis Kamsoba), έχασε πολλές ευκαιρίες και τελικά ηττήθηκε με 2-1 από την νεοφώτιστη Macarthur FC.

Με την φιλοξενούμενη ομάδα  αγωνίζεται και ο Άγγλος παίκτης Matthew Anthony Derbyshire, πρώην άσος του Ολυμπιακού και της Ομόνοιας ο οποίος και διακρίνεται.

Για την αγάπη που έχει στον Ολυμπιακό, τον οποίο εξακολουθεί να παρακολουθεί από την μακρινή Αυστραλία, μίλησε μεταξύ άλλων στην ιστοσελίδα england365.gr, ο πρώην άσος της Ομόνοιας Ματ Ντάρμπισαϊρ.

Πρόκειται για έναν από τους λίγους Άγγλους που έχουν περάσει από  την Ελλάδα.
Αγαπήθηκε όσο λίγοι και ακόμα και αν τα χρόνια έχουν περάσει, ο Ματ Ντάρμπισαϊρ δεν δείχνει να λησμονεί την Ελλάδα.

«Η Ελλάδα έχει μία ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου και κυρίως οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού. Τους παρακολουθώ εδώ και 10 χρόνια, παρόλο που είμαι μακριά. Είμαι μεγάλος οπαδός!».

Στο μεταξύ στράϊκερ της Melbourne City, Jamie Maclaren, έγραψε ιστορία αφού είναι ο πρώτος παίκτης του A-League που πέτυχε 100 γκολ σε χρόνο-ρεκόρ.

Ο Maclaren πέτυχε τρία γκολ στη νίκη της ομάδας του με 3-1 επί της Perth Glory στο HBF Park.

Έτσι η ομάδα του άνοιξε ακόμα περισσότερα την ψαλίδα φθάνοντας τους 38 βαθμούς στην βαθμολογία με 19 αγώνες έναντι 32 της Central Coast Mariners που έχει 20 αγώνες και επίσης  32 της Macarthur FC με 21 αγώνες.

Με τέρμα που πέτυχε στο 94o λεπτό των καθυστερήσεων ο Riku Danzaki η Brisbane Roar έκανε την ολική ανατροπή και κέρδισε με 2-1 την Western United 2-1  στο Moreton Daily Stadium.