Ακόμη μία έκπληξη σημειώθηκε στην πρεμιέρα του ανδρικού τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, με την Αυστραλία να επικρατεί 2-0 της Αργεντινής στο Σαπόρο, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου. Τα «καγκουρό» άνοιξαν το σκορ στο 14΄ με τον Γουέιλς και «σφράγισαν» τη νίκη τους με γκολ του Τίλιο στο 80΄, ενώ οι «μπιακοσελέστε» έπαιξαν σε όλο το β΄ ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ορτέγκα στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους.

Νικηφόρα ξεκίνησε η οικοδέσποινα Ιαπωνία τις υποχρεώσεις της, στο ανδρικό τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων. Οι «μπλε σαμουράι» επικράτησαν στο Τόκιο 1-0 της Νότιας Αφρικής, σε αναμέτρηση του 1ου ομίλου, και έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης στους «8» της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 71΄ ο 20χρονος Τακεφούσα Κούμπο, ο οποίος ανήκει στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Ένα αυτογκόλ έκρινε την αναμέτρηση της Ρουμανίας με την Ονδούρα στην πόλη Κασίμα, για τον 2ο όμιλο του ανδρικού τουρνουά ποδοσφαίρου των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο Ολίβα έστειλε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και αυτό αποδείχθηκε αρκετό για τη Ρουμανία, προκειμένου να πάρει τη νίκη με 1-0 και να μπει «με το δεξί» στη διοργάνωση.