Μετά από πολύ καλή εμφάνιση η Βέροια νίκησε στην έδρα της τον Πλατανιά με 2-0, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς καλύτεροι, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ των Μπαλάφα (9′) και Κάμπορα (60′).
Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Βέροια μπήκε δυνατά στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει την άμυνα της κρητικής ομάδας. Η πίεση αυτή καρποφόρησε πολύ γρήγορα, καθώς μόλις στο 9ο λεπτό κατάφερε ν’ ανοίξει το σκορ.

Τότε μετά από γύρισμα του Ντουμίτρου από τα δεξιά, ο Κάμπορα προσπάθησε να απειλήσει με τακουνάκι και η μπάλα έφθασε στον αμαρκάριστο, Μπαλάφα, που μέσα από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Ολιμπά.

Η Βέροια συνέχισε να πιέζει και στο 31′ λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν μετά από φάουλ του Καλτσά, ο Κάμπορα έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Ολιμπά.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό του αγώνα και να πιέζουν την εστία του Πλατανιά. Μάλιστα στο 57′ έφθασαν ξανά κοντά στο γκολ.

Τότε ο Κάμπορα έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ενώ η αντίπαλη άμυνα ήταν ανοργάνωτη και ο Ντουμίτρου έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ολιμπά αντέδρασε εξαιρετικά, διώχνοντας την μπάλα.

Η ομάδα της Κρήτης απάντησε στο επόμενο λεπτό με μια απίστευτη ευκαιρία. Ο Μιλούνοβιτς έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσουράκη και ο Καντιμοίρης απέκρουσε, όμως η μπάλα στρώθηκε ξανά στον παίκτη των φιλοξενούμενων, που με σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Αυτό που δεν κατάφερε ο Πλατανιάς, το πέτυχε στο 60ο λεπτό η Βέροια, η οποία διπλασίασε το σκορ. Ο Μπεν σούταρε από μακρινή απόσταση, ο Ολιμπά δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και ο Κάμπορα από κοντά έκανε το 2-0.

Η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά ήταν και πάλι άτυχη, καθώς στο 78′ κεφαλιά του Γιακουμάκη, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καντιμοίρη, που είχε κακή θέση.

Ο διαιτητής Μιχάλης Κουκουλάκης έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Βέρτζο – Τετέ, Ζαραδούκα.
ΒΕΡΟΙΑ (Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Βέρτζος (69′ Οστοϊτς), Καλί, Αμαραντίδης, Μπαλάφας, Βάσκες (65′ Βεργώνης), Καλτσάς, Ντουμίτρου, Μπαργκάν (60′ Μπεν), Τζινάρ, Κάμπορα.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χριστόπουλος): Ολιμπά, Αποστολόπουλος (65′ Γιακουμάκης), Δημήτρης, Μπανανά, Μαχαμάτ, Ζαραδούκας, Φιγκέιρα (50′ Τσουράκης), Τετέ, Μιλούνοβιτς (74′ Γκόμεζ), Κουλιμπαλί, Τόρες.