Είναι πλέον και επίσημο…

Το μεγάλο ντέρμπι του Σίδνεϊ ανάμεσα στους συμπολίτες της Σίδνεϊ Φ.Κ. και του Δυτικού Σίδνεϊ, πέρασε στην ιστορία του Αυστραλιανού ποδοσφαίρου, με το ρεκόρ θεατών που σημείωσε.

Σχεδόν 62.000 (61.880) ποδοσφαιρόφιλοι πήγαν στο στάδιο ΑΝΖ και αποζημιώθηκαν, πέρα από το ρεκόρ που κατέγραψαν, με ένα ποδοσφαιρικό θέαμα που δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από ευρωπαϊκά ντέρμπι.

Και δίκαια ήταν ΤΟ παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής του 12ου εθνικού λιγκ, με μία και μοναδική πρωταγωνίστρια, την εκπληκτική ομάδα των «ουρανί», που μετά από ένα «λευκό» πρώτο ημίχρονο, συνέτριψε με 4-0 το Δυτικό Σίδνεϊ.

Στα άλλα παιχνίδια της πρεμιέρας, υποσχέσεις για πρωταγωνιστικό ρόλο έδωσε η Σίτι της Μελβούρνης, με το «χ», χάνοντας το τρίποντο στο 96′ βολεύτηκε η Βίκτορι, ενώ στην Πέρθη ακόμη δεν μπορούν να πιστέψουν ότι το υπέρ τους 3-0 έγινε 3-3 από την μαχητική ομάδα των Μάρινερς!

Αναλυτικά:

*ΧΩΡΙΣ τον Μάρκο Ρόχας που έχει υποχρεώσεις με την εθνική ομάδα της Νέας Ζηλανδίας, πήγε στο Μπρίσμπαν η Βίκτορι και με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, πιο οργανωμένοι και με φινέτσα στο παιχνίδι τους, η ομάδα της Μελβούρνης ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 82′.

Με «λευκό» το 45λεπτο του α’ ημιχρόνου, η Βίκτορι ήταν εκείνη που πέτυχε το πρώτο γκολ, στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν, στο παιχνίδι της Παρασκευής στο στάδιο Σάνκορπ.

Με τους γηπεδούχους να αγωνίζονται από το 65′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ματ Μακέι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η ομάδα του Κέβιν Μάσκατ, προηγήθηκε στο σκορ όταν ο Μιτς Όστιν, με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανάμεσα από τα πόδια του Μάκη Θεόκλητου για το 0-1.

Αν και αριθμητικά στο «μείον», οι γηπεδούχοι πίεσαν και αποζημιώθηκαν στο 90+6′, όταν σε μια φάση που δεν… περιγράφεται, ο Λουκ Ντεβίαρ, πέφτοντας με την πλάτη, πρόλαβε με ψιλοκρεμαστό βολέ να στείλει την μπάλα πάνω από τον εκτός θέσης πορτιέρο της Βίκτορι για το 1-1.

Δίκαιο σκορ για ένα παιχνίδι με αντιπάλους που, σίγουρα, θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα.

Αρκεί να… θυμηθούν ότι μπορούν να παίξουν καλύτερα από ό,τι στην πρεμιέρα.

Θεατές: 15.805.

*ΑΙΣΙΟΔΟΞΕΣ υποσχέσεις για το μέλλον άφησε η Μέλμπουρν Σίτι, που πέρασε νικηφόρα (0-1) από το Ουέλινγκτον.

Αν και με δέκα παίκτες από το 57′, λόγω αποβολής του Τόμας Σόρενσεν, που απέκρουσε με το χέρι έξω από την μεγάλη περιοχή και χάνει το ντέρμπι με την Βίκτορι, η ομάδα της Μελβούρνης, με κορυφαίους τους Λουκ Μπράτταν, Καμάου και πολύ καλούς τους Αργεντινούς Κολάζο, Μπράνταν και τον ελληνικής καταγωγής πορτιέρο Ντιν Μπουζάνη, που πήρε την θέση του Σόρενσεν, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο.

Αν κάτι δεν άρεσε ήταν η μετριότητα του Μπρούνο Φορναρόλι και η επιμονή του στις αντιποδοσφαιρικές μεθόδους για καθυστερήσεις…

Με τον πορτιέρο των γηπεδούχων, Μος, να πραγματοποιεί σωρεία σωτήριων επεμβάσεων το «χρυσό» γκολ που έκρινε τον αγώνα, πέτυχε στο 31′ ο ‘Ανθονι Κασέρες.

Θεατές: 10.034.

*ΤΟ μεγάλο παιχνίδι της πρεμιέρας έγινε στο στάδιο ΑΝΖ της Νέας Νότιας Ουαλίας και η πρωταγωνίστρια -όχι μόνον του αγώνα, αλλά και της αγωνιστικής-, ήταν ΜΙΑ και είχε χρώμα «ουρανί».

Μετά από το «0» του πρώτου μέρους οι ποδοσφαιριστές του Άρνολντ, ανέβασαν ταχύτητες στην επανάληψη με τον κορυφαίο του αγώνα Φίλιπ Χολόσκο, να κάνει το 0-1 στο 50′. Σειρά του Βραζιλιάνου Μπόμπο τέσσερα αργότερα, όταν από πλάγια ασίστ του Χολόσκο ανέβασε το υπέρ της ομάδας του σκορ στο 0-2.

Το Δυτικό Σίδνεϊ δείχνει να τα έχει χαμένα και στο 83′ μένει με δέκα παίκτες όταν αποβάλλεται ο Μπόρντα που σαν τελευταίος παίκτης ανατρέπει τον Μπροσκ λίγο έξω από την περιοχή.

Το φάουλ εκτελεί ο Ο’Νιλ και στέλνει την μπάλα για τρίτη φορά (0-3) στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ρέντμαϊν.

Σειρά του αρχηγού Μπροσκ, που είχε μπει νωρίτερα ως αλλαγή, να πανηγυρίσει στο 86′, όταν εύκολα απέναντι στην «χάρτινη» άμυνα των γηπεδούχων κάνει το τελικό 0-4.

Πριν από την αποβολή του Μπόρντα, την κόκκινη κάρτα έπρεπε να δει και ο κεντρικός αμυντικός του Δυτικού Σίδνεϊ, Κόρνθουαϊτ, για αντιαθλητικό φάουλ στον Μπόμπο.

Η ενέργειά του προκάλεσε γενική σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων με τον ρέφερι Τζάρετ Γκίλετ να επιβάλει την τάξη, μοιράζοντας κίτρινες κάρτες στον «δράστη» και τους Κάρνεϊ-Νέβιλ.

Μεγάλη και ιστορική μέρα για το αυστραλιανό ποδόσφαιρο το Σαββατιάτικο βράδυ με τους 61.880 θεατές.

Αλλά και για τους «ουρανί», που με το εμφατικό 4-0, έδειξαν νωρίς-νωρίς τις άγριες διαθέσεις τους!

*ΜΕ τον Πολ Όκον στον πάγκο, οι Μάρινερς του Σέντραλ Κόουστ, πέτυχαν στην Πέρθη, μία από τις πιο εντυπωσιακές ανατροπές στο εθνικό λιγκ.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το 3-0 των γηπεδούχων, μείωσαν δύο φορές και ισοφάρισαν για τον παλικαρίσιο βαθμό, ενώ στην Πέρθη ακόμη δεν μπορούν να καταλάβουν, τι ακριβώς έγινε!…

-Η 1η αγωνιστική επρόκειτο να ολοκληρωθεί χθες του απόγευμα με τον αγώνα Νιούκαστλ-Αδελαΐδας.