Αγωνιστική των εκπλήξεων ήταν η 2η αγωνιστική του NPL Βικτώριας, με την πρωταθλήτρια Ελλάς να φεύγει ηττημένη το βράδυ της Παρασκευής από το Anderson Reserve με το βαρύ 4-0 από την μεταμορφωμένη Νέα Ελλάς του Domenic Barba, τον Αλέξανδρο να χάνει στο Olympic Village από το Avondale, και τους Κροάτες της Μελβούρνης με έναν παίκτη περισσότερο για δέκα λεπτά να δέχεται την ήττα στο Knights Stadium από την Pascoe Vale του Vitale Ferrante.

Κερδισμένος της αγωνιστικής ο Παγκύπριος που πέρασε νικηφόρα από το Lara με αντίπαλο τη νεοφώτιστη North Geelong και που μαζί με το Avondale είναι οι μόνες ομάδες που διατήρησαν σε δύο αγώνες το αήττητο.

Το σκορ της ημέρας, έχοντας σε εξαιρετική φόρμα τους Ofli και Boland, πέτυχε το Σάββατο η Hume City στο Churchill Reserve επί της Δυναμό St. Albans με 0-5 ενώ ισοπαλίες με πολλά γκολ είχαμε στο Jack Edwards και το Grange Reserve.

H Νέα Ελλάς ήταν αποτελεσματική στις ξαφνικές αντεπιθέσεις της επανάληψης και έχοντας σε σωστή λειτουργία την άμυνά της, σκόρπισε τρόμο στους φίλους της Ελλάς που δεν πίστευαν ότι οι πρωταθλητές Βικτώριας έχασαν με 4-0. Τα νέα πρόσωπα στην ομάδα Αντρέας Γκόβας, Francesco Stella, Oleksiy Khrapko και Christopher Cristaldo, έκαναν τη διαφορά, με τον πρώτο να σημειώνει εκπληκτικό γκολ από 30 μέτρα, τον Ουκρανοαυστραλό Khrapko να σκοράρει δύο φορές, τον κοντόσωμο Cristaldo να χρίζεται και αυτός σκόρερ και να είναι επικίνδυνος από την πλάγια γραμμή και τον Stella να έχει και αυτός ηγετικό ρόλο στη σπουδαία εμφάνιση του Port Melbourne.

Από την άλλη, η Ελλάς που έμεινε για δεύτερη αγωνιστική χωρίς νίκη, έδειξε αμηχανία στην άμυνα και ήταν ανήμπορη να αντιδράσει επιθετικά από την σωστά στημένη άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Παγκύπριος, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, «γύρισε» το παιχνίδι στο Elcho Park σε ένα εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο με τους Κροάτες να χάνουν και πέναλτι (38′). Στην επανάληψη οι πράσινοι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και «πήραν» το ματς σε μια όχι και τόσο ιδιαίτερα εύκολη έδρα.

Τώρα προέχει το αυριανό παιχνίδι στο Kingston Heath με τους Knights σε ένα παιχνίδι που ο Stipo Andrijasevic θα είναι ο απών από τον αγώνα, αλλά και ο Ross Archibald που δέχτηκε κόκκινη κάρτα (87′) με το North Geelong.

Ο Andy Brennan, που λόγω ενοχλήσεων, δεν αγωνίστηκε το περασμένο Σάββατο θα είναι στον πάγκο και πιθανότατα να αγωνιστεί.

Ωστόσο, παρελθόν από τους πράσινους αποτελεί ο Ryan Paczkowski, ο οποίος θα συνεχίσει στο State League με τη Mornington.

Ο Αλέξανδρος πλήρωσε τις απουσίες των Luke Byles, Reuben Way, Lewis Hall και Adrian Zahra με ήττα 1-0 από την ανανεωμένη Avondale FC. Η ομάδα του Αλεξάνδρου που έδειξε να μην έχει επιθετική λύση πλην του Kenny Athiu, προσπάθησε για το γκολ, που τελικά δεν ήρθε ποτέ.

Σαν να μην έφταναν τα προβλήματα για τον τεχνικό Γιώργο Κατσάκη, προστίθεται και ο τραυματισμός του Αντρέα Καρτάνου, ο οποίος θα είναι απών για δύο περίπου μήνες. Μάλιστα, το περασμένο Σάββατο στο Olympic Village, o Αλέξανδρος, που δεν είχε άλλη αλλαγή, αναγκάστηκε να τελειώσει το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

– Το Σάββατο ο Αλέξανδρος υποδέχεται στο Olympic Village την Δυναμό St, Albans σε ένα παιχνίδι που η νίκη είναι μονόδρομος. Το ευχάριστο είναι η επιστροφή των Byles και Hall με τους Way και Zahra να είναι έτοιμοι στο «El Clasico» ντέρμπι με την Ελλάς Μελβούρνης.

Η κατάρα του να δέχεται γκολ στα τελευταία λεπτά επέστρεψε στο Jack Edwards. Όπως πέρυσι έτσι και φέτος, η ομάδα πέταξε βαθμούς στην έδρα της από γκολ που δέχτηκε την τελευταία στιγμή. Μετά την ισοφάριση που δέχτηκαν τα «κανόνια» στην εκπνοή της πρεμιέρας με την Kingston, ήρθε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μία ακόμα δυσάρεστη ισοφάριση, αυτή τη φορά με τους Bulleen Lions.

Χειρότερο απ’ όλα ο τραυματισμός του Στιβ Παντελίδη με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγω για μακρύ διάστημα απουσίας του από τα γήπεδα. Ο έμπειρος αμυντικός θα γνωρίζει την ιατρική γνωμάτευση σήμερα. Το σίγουρο είναι ότι ο Παντελίδης δεν θα είναι στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας του Oakleigh στο αυριανό παιχνίδι στο Port Melbourne με τη Νέα Ελλάς, με τον Thomas Matthews να προορίζεται ως βασικός αντικαταστάτης του.

Απών και ο Adriano Chiappetta που χρειάζεται δύο περίπου ακόμα εβδομάδες αποθεραπείας. Ωστόσο, ο Πέρι Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε την Παρασκευή με τους νέους και πιθανότατα να είναι στο πάγκο της ομάδας αύριο.

Η Kingston σε έναν αγώνα με συγκλονιστική εξέλιξη και πολλά γκολ, τρεις ανατροπές σκορ και δύο κόκκινες κάρτες ήρθε ισόπαλη με την Green Gully του Θανάση Πάπα 3-3, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να έχει χάσει νωρίτερα απέναντι στο πολύ καλό Green Gully, αλλά και να έχει κερδίσει όταν στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με εννιά παίκτες λόγω αποβολής Μπούνα στο 80′, και Davies στο 87′. Οι φιλοξενούμενοι που κατά διαστήματα ήταν καλύτεροι στο γήπεδο άντεξαν στη πίεση των τελευταίων λεπτών γλυτώνοντας έτσι απ’ τα χειρότερα.

– Άσχημα ήταν τα νέα για το Νίκο Τόλιο όσον αφορά τον Daniel Bennett, ο οποίος τραυματίστηκε στην ωμοπλάτη με τον παίκτη να περνάει χειρουργείο και με κίνδυνο να χάσει όλη τη φετινή ποδοσφαιρική σεζόν. Το ιατρικό δελτίο είναι άσχημο και για το στρατόπεδο του Green Gully με τον Luke Walker να τραυματίζεται στο γόνατο.

– Στην ανάπαυλα η Kingston City ανακοίνωσε τον νικητή της κλήρωσης για τον χορηγό της φανέλας που είναι το Carniche Accident Repair Centre, με την παρουσίαση της φανέλας να γίνεται την Τρίτη, 28 Φεβρουαρίου στον επάνω όροφο του Vanilla Lounge στο Oakleigh. Νωρίτερα η διοίκηση πιστή στην άρτια φιλοξενία, της παραχώρησε δείπνο στους χορηγούς, δημοσιογράφους, δημοτικούς φορείς και επίσημους προσκεκλημένους με τον πρόεδρο της ομάδας Κώστα Νίτσικα, να δηλώνει ότι η ομάδα εφέτος θα έχει αξιόλογη πορεία στο πρωτάθλημα NPL.