Ο Παναθηναϊκός πέρασε χωρίς απώλειες το εμπόδιο του Πανιωνίου, νίκησε 2-1 με δύο κεφαλιές του Σαλπιγγίδη και του Πετρόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο και πλέον ετοιμάζεται για την αναμέτρηση της Τετάρτης στο Μαδριγάλ. Οι πράσινοι ήταν καλοί ειδικά στο δεύτερο μέρος απέναντι στους κυανέρυθρους που είχαν αρκετές ευκαιρίες, μείωσαν στο φινάλε με τον Εστογιανόφ και κακώς τους ακυρώθηκε ένα γκολ λίγο νωρίτερα, όταν ο Μαϊστόροβιτς σκόραρε από κανονική θέση αλλά το γκολ δεν μέτρησε.

Οι πράσινοι απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έχασαν πολλές και κλασικές ευκαιρίες για να καθαρίσουν νωρίτερα και σε καμία περίπτωση δεν είχαν το μυαλό τους στην αναμέτρηση της ερχόμενης Τετάρτης. Απέναντι σ’ έναν Πανιώνιο που πιστοποίησε την κακή αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται τον τελευταίο καιρό, οι παίκτες του Χενκ Τεν Κάτε πίεσαν από το ξεκίνημα και υποχρεώσαν τον αντίπαλο σε παθητικό ρόλο. Σε αντίθεση με τη ροή του αγώνα, ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο 11′, όταν το σουτ του Εστογιάνοφ από πλάγια απέκρουσε ενστικτωδώς ο Γκαλίνοβιτς.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό χάθηκε στο 17′, με τον Γκάμπριελ να βγαίνει απέναντι από τον Κρέσιτς, αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 22′ νέα ευκαιρία για τους πράσινους, πάλι με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ, ο οποίος μετά το γύρισμα του Νίλσον προσπάθησε με τακουνάκι να νικήσει τον Κρέσιτς, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο γκολκίπερ των κυανέρυθρων είπε όχι στο 28′, σε κεφαλιά του Πετρόπουλου, ενώ στο 33′ έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ την κοντινή κεφαλιά του Γκούμα.

Με μία μεγάλη επέμβαση του Κρέσιτς σε σουτ του Ιβανσιτς ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Στο 58′ νέα κλασική ευκαιρία για τους πράσινους, με τον Πετρόπουλο να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Άμεση απάντηση του Πανιωνίου, στο 59′, με την κεφαλιά του Ρεκόμπα, μετά τη σέντρα του Σκούφαλη, να περνάει παράλληλα από την εστία του Γκαλίνοβιτς. Δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Εστογιάνοφ.

Η καθολική υπεροχή του Παναθηναϊκού στο ματς καρποφόρησε στο 66′, με τον Δημήτρη Σαλπιγγίδη να σκοράρει με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βαβζίνιακ. Ενα λεπτό αργότερα, ο Κρέσιτς απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Σαλπιγγίδη από το ύψος του πέναλτι και κράτησε τον Πανιώνιο μέσα στο παιχνίδι. Αυτό κράτησε μόλις 5 λεπτά, αφού στο 72′, από σέντρα του Καραγκούνη, ο Πετρόπουλος εκμεταλλεύτηκε το κενό στο κέντρο της άμυνας του Πανιωνίου και με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πανιώνιος μείωσε με πλασέ του Εστογιάνοφ.

Διαιτητής: Μ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Πετρόπουλος, Σαριέγκι, Γκάμπριελ – Σκούφαλης, Λάτκα, Ρεκόμπα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Σαριέγκι, Νίνης (46′ Σαλπιγγίδης), Γκούμας, Γκάμπριελ, Καραγκούνης (85′ Κλέιτον), Σιμάο, Βαβζίνιακ, Ιβανσιτς (77′ Ρουκάβινα), Πετρόπουλος, Νίλσον

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώτης Σταματόπουλος): Κρέσιτς, Λάτκα, Σκούφαλης, Ρεκόμπα, Μάκος, Εστογιάνοφ, Μαϊστόροβιτς, Γουνδουλάκης (81′ Λουρένσο), Κοντοές (88′ Κούκετς), Νικολάου (43’Κουτσόπουλος), Τζαβέλας