Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα με τον Ηρακλή, αλλά ο Πάμπλο Κοντρέρας έδωσε τη λύση δέκα λεπτά πριν από το τέλος και κράτησε τον δικέφαλο στη δεύτερη θέση. Στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής είχε τη δυνατότητα να προηγηθεί ενώ στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ πίεσε και έχασε ευκαιρίες κυρίως με τον Χούτο μέχρι να μιλήσει ο Κοντρέρας.

Μπήκε πολύ δυνατά ο ΠΑΟΚ στον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό το σουτ του Μουσλίμοβιτς μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ. Στο 7′ ο Κονσεϊσάο μπήκε μέσα στην περιοχή μετά από ατομική προσπάθεια, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ κράτησε για περίπου 10 λεπτά, καθώς στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν πλήρως το ματς κι άρχισαν να βγαίνουν με αξιώσεις προς την εστία του Χαλκιά, κυρίως από τα πλάγια. Στο 25′ από το απευθείας φάουλ του Κονέ η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του διεθνή τερματοφύλακα του “δικεφάλου”. Τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί έχασε ο Ηρακλής στο 36′, όταν, μετά από σέντρα του Επστάιν, ο Αγρίτης σε κενή εστία κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ.

Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις ούτε στο β’ ημίχρονο. Με σωστή αμυντική τακτική και με αρκετή πίεση στη μεσαία γραμμή, οι παίκτες του Ηρακλή κρατούσαν μακριά από τη μεγάλη τους περιοχή τους αντιπάλους και με αντεπιθέσεις προσπάθησαν να κάνουν τη ζημιά. Σε μία από αυτές, στο 66′, ο Αγρίτης μπήκε στην περιοχή, έπιασε το σουτ κι έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να ανεβαίνει μετά το 70′, με τον ΠΑΟΚ να γίνεται πιο επιθετικός και να πιέζει την άμυνα του γηραιού. Στο 76′ το σουτ του Κονσεϊσάο πέρασε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Κοβαλέφσκι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ του Ηρακλή ήταν ο νικητής στο τετα-α-τετ με τον Κονσεϊσάο. Η επιθετικότητα του δικεφάλου είχε αποτέλεσμα στο 79′. Από σέντρα του Κονσεϊσάο, ο Κοντρέρας με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μ’ αυτό τον τρόπο έγινε το 1-0. Στο 84′ η γυριστή κεφαλιά του Χούτου βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοβαλέφσκι. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 86′, με τον Μουσλίμοβιτς να βγαίνει απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, αλλά να πλασάρει άουτ.

Διαιτητής: Η. Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Κοντρέρας – Παπαστεργιανός, Ιωαννίδης, Μάρτος, Αγρίτης, Ντιέ

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία (43′ Χούτος), Κονσεϊσάο, Μουσλίμοβιτς (87′ Μπαλάφας), Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Ιβιτς, Βερόν, Σορλέν

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας, Κατσαμπής, Ντιέ, Μάρτος, Κομβολίδης (56′ Κίκο Ρατόν), Αγρίτης (80′ Βούκοβιτς), Ιωαννίδης, Παπαστεργιανός (62′ Γιαννούλης), Επστάιν, Κονέ