Δε γνωρίζουμε τι θα κάνει η εθνική μας στον χθεσινό τελικό της με τη Γαλλία στο Ευρωμπάσκετ Νέων/Ανδρών στη Ρόδο. Είμαστε σίγουροι όμως ότι αυτά τα παιδιά έχουν όλο το μέλλον μπροστά τους για να οδηγήσουν την Ελλάδα σε πολύ μεγάλες επιτυχίες.

Πρόκειται πραγματικά για… χρυσή γενιά. Η παρέα του Κώστα Μίσσα νίκησε την Ισπανία με 87-76 στον πρώτο ημιτελικό με τον κόσμο στο Βενετόκλειο να την ωθεί στην ανατροπή όταν βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 12π. Η ψυχή, αλλά κυρίως η στόφα νικητή που έχει αυτή η ομάδα ήταν το Α και το Ω για την επίτευξη της νίκης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ένταση και η δύναμη ήταν από τα βασικότερα χαρακτηριστικά στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι διαιτητές επέτρεψαν το δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα κιόλας βήματα στην αναμέτρηση, με την ένταση να κλιμακώνεται με την εξέλιξη του αγώνα. Η Ισπανία ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα με βασικό της όπλο τα σουτ. Τη δική της ευστοχία και την εκπληκτική αστοχία της ελληνικής ομάδας (3/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα). Από το 10-9 (5’50’’) ένα επιμέρους 9-1 έδωσε στους τυπικά γηπεδούχους ένα προβάδισμα εννέα πόντων.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης βρήκε πολύ καλά τον Ζήση Σαρικόπουλο σε δύο φάσεις για να πάρει ανάσες η Ελλάδα, οι οποίες όμως δεν διήρκεσαν για πολύ. Ο Έλληνας σέντερ έγραψε το 24-21 (15’). Όμως οι Ισπανοί βρήκαν και πάλι το δρόμο προς το καλάθι. Ο Πάμπλο Αγουιλάρ έγινε ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με οχτώ συνεχόμενους πόντους για να κάνει ο Σαμπ το 37-26 (17’40’’), πριν πέσει η αυλαία του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ 39-31 και τον Κώστα Σλούκα να σκοράρει από τη γραμμή των βολών.

Στα αρνητικά για την Ελλάδα ο τραυματισμός του Νίκου Παππά. Ο Έλληνας γκαρντ καρδιοχτύπησε άπαντες όταν στραβοπάτησε μετά από ένα λέι απ, για να αποδειχθεί ότι έχει ελαφρύ διάστρεμμα.Από τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα θυμήθηκε τον καλό της εαυτό. Και κυρίως το χαμένο πάθος της που ήταν το μεγαλύτερο κλειδί για τη νίκη. Αυτό που χρειαζόταν η Ελλάδα ήταν κάποια καλά σουτ που θα επανέφεραν τη χαμένη καλή ψυχολογία και κυρίως την ώρα που σηκώνονταν για να σουτάρουν. Το 50-39 λίγο πριν το 25’ έδινε ένα κάτι παραπάνω από ξεκάθαρο προβάδισμα στους Ισπανούς.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος όμως είχε αντίθετη άποψη. Ο αγώνας δεν είχε λήξει ακόμη. Δεν το είπε, το έδειξε στους συμπαίκτες του, αλλά και στον κόσμο. Ένα δίποντο, ένα τρίποντο, ένας χαρακτηριστικός του πανηγυρισμός και όλα έμοιαζαν να αλλάζουν. Στη δίνη τους παρασύρθηκε πρώτος ο Παπανικολάου, ακολούθησαν ο Σλούκας και ο Παππάς και η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση αναπνοής (53-51, 27’). Παπανικολάου, Γιαννόπουλος και Μάντζαρης (εξαιρετική δουλειά και πάλι στο να διαβάσει το παιχνίδι και πάλι) έκαναν ένα 8-0 και η Ελλάδα βρέθηκε να προηγείται με πέντε πόντους (56-61, 29’30’’), λίγο πριν ο Φερνάντεθ μειώσει με τρίποντο στη λήξη της Τρίτης περιόδου σε 59-61.

Η δύναμη, η ορμή της ελληνικής ομάδας δεν μπορούσε πλέον να ανακοπεί. Η μπάλα πέρασε στον Μπόγρη που διαμόρφωσε το +7 (63-70,33’40’’), δίνοντας την εικόνα του νικητή πλέον στους παίκτες του Κώστα Μίσσα, που ανακάτευε με τη σειρά του την τράπουλα ξανά και ξανά, αναζητώντας και βρίσκοντας τελικά τα ιδανικά σχήματα που θα οδηγούσαν στη νίκη. Ούτε τα τέσσερα φάουλ του Σλούκα, ούτε κάποια επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών, ούτε η κλάση του μεγάλου παίκτη που λέγεται Ραβασέδα, μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκηνικό που είχε στηθεί. Ένα σκηνικό σε μπλε άσπρο, με τον κόσμο να πανηγυρίζει έξαλλα και να δηλώνει ανυπόμονο να σηκώσει το… τιμημένο. Κάτι για το οποίο θα πρέπει να χρειαστεί η… παράταση. Ως χθες το βράδυ. Με την Ελλάδα να περιμένει τον αντίπαλό της. Και επτά παιδιά από αυτή την Εθνική να πηγαίνουν σε τρίτο τελικό σε διάστημα ενός χρόνου με αυτό το τελικό 76-87. Ή αν προτιμάτε 87-76.
Διαιτητές: Ντοζάι, Μπολτάουζερ, Μιλόγεβικ

Δεκάλεπτα: 19-11, 39-31, 59-61, 76-87
Ισπανία (Αρανθάνα): φερνάντεθ 4, Λόπεθ 5, Αλμαθάν, Τόμας 15, Ραβασέδα 19, Παρέχο 6, Σαμπ 9, Ντε Λα Φουέντε 2, Αγουιλάρ 16
Ελλάδα (Μίσσας): Μάντζαρης 6, Μούρτος, Τσακαλέρης, Παππάς 11, Γιαννόπουλος 16, Σακελλαρίου, Παπανικολάου 9 (6ρ, 5κλ, 2κ), Σλούκας 17 (4κλ, 4ρ), Γιάνκοβιτς 1, Μπόγρης 12, Κασελάκης 7, Σαρικόπουλος 8…