Σ’ ένα ματς-διαφήμιση, Ηρακλής και Άρης έμειναν στο 2-2, προσφέροντας χορταστικό θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς, καθώς ο αγώνας ξεκίνησε με 50 λεπτά καθυστέρηση, εξαιτίας της επίθεσης που δέχθηκε ο Μιχάλης Σηφάκης από οπαδό των γηπεδούχων που εισήλθε στο γήπεδο!

Ένας άνδρας κατέβηκε από την κερκίδα των οπαδών του Ηρακλή, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε χωρίς κανένα πρόβλημα μπροστά στον Σηφάκη τον οποίον αρχικά εξύβρισε και στη συνέχεια προσπάθησε να χαστουκίσει, πριν επέμβουν παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων και τον απομακρύνουν!

Στα αγωνιστικά, ο Γηραιός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, δημιουργώντας ευκαιρίες, όμως το σκορ άνοιξε ο Άρης στο 21’, με πλασέ του Κάμπορα μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οι παίκτες του Όλεγκ Προτάσοφ απάντησαν αμέσως στο γκολ των «κίτρινων», με κεφαλιά του Γιάκομπ στο 26’. Όμως, στο 38’ η ομάδα του Ιομάρ Μαζίνιο ξαναπήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Κάμπορα στο 38’, ύστερα από σέντρα του Κόκε!!!

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου. Ο Ηρακλής όμως κατάφερε να ισοφαρίσει στο 58’ με εύστοχο πέναλτι του Επστάιν, ύστερα από ανατροπή του Μπόσνιακ από τον Νάτσο Γκαρσία μέσα στην περιοχή του Άρη. Το ματς μέχρι το τέλος του, δεν είχε σημαντικές φάσεις, μια και οι παίκτες και των δύο ομάδων είχαν ξεμείνει από δυνάμεις. Ο Ηρακλής κινδυνεύει άμεσα με τιμωρία, μετά τα έκτροπα που έγιναν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Δαλούκας (Θεσσαλίας)

Κίτρινες: Παπαστεργιανός, Ντιέ, Ντίκα – Νασούτι, Αράνο, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Ρονάλντο, Ναφτί

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ολεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Κατσαμπής, Λέκι, Γιαννούλης, Παπαστεργιανός, Ντιέ, Τουμά (46’ Μπόσνιακ), Επστάιν, Ντίκα (88’ Μιλάνο), Ιάκομπ (78’ Κονέ)

ΑΡΗΣ (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί, Κάλβο (77’ Φλάβιο), Νάτσο Γκαρσία (62’ Φερνάντες), Κόκε, Γκρασιάν (88’ Λαμπριάκος), Νασούτι, Κάμπορα.