Ο Ηρακλής νίκησε 2-1 την Λάρισα στο άδειο, λόγω τιμωρίας, «Καυτανζόγλειο» και συνέχισε την καλή παρουσία του στο πρωτάθλημα, έχοντας 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Αντίθετα, η ΑΕΛ παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 4 αγωνιστικές, έχοντας μόλις δύο βαθμούς. Καθοριστικό σημείο του αγώνα η άμεση «απάντη-ση», μέσα σε ένα λεπτό, του Ηρακλή με τον Γιάκομπ (71′) στην ισοφάριση του Αμπουχατζίρα (70′).

Με 4-2-3-1 παρέταξε ο Προτάσοφ τον Ηρακλή, έχοντας τον Μπόσνιακ στην κορυφή και τον Ντίκα πίσω του, με τους Επστάιν και Βουτσιά στα άκρα. Από την άλλη πλευρά, ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε το 4-3-3 για την Λάρισα, με τον Αμπουχατζίρα στην κορυφή και τους Σίμιτς και Μετίν στα άκρα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και είχαν καλύτερη κυκλοφορία στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά όχι και τον τρόπο να απειλήσουν. Εχασαν και τον Ιγκλέσιας στο 18’ λόγω τραυματισμού (στη θέση του ο Γιαννακόπουλος που πήγε στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής). Μετά το 25’, ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του και πήρε τον έλεγχο, χάνοντας ευκαιρίες με τους Ντίκα (25’) και Μπόσνιακ (28’), με κορυφαία στιγμή το δοκάρι του Πα-παστεριανού στο 41’. Ο ίδιος είχε και νέα καλή στιγμή στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρωτοβουλία του Ηρακλή συνεχίστηκε, όπως και οι χαμένες ευκαιρίες (50’ Ντί-κα, 52’ Βουτσιάς, 61’ Παπαστεριανός), με τον Μάλαρζ να έχει  θετικές αντιδράσεις. Ο Προτάσοφ πέρασε τον Κονέ αντί του Βουτσιά στο 63’ για να τονώσει την επιθετική λειτουργία από δεξιά, με τον «Γηραιό» να φτάνει στο γκολ που άξιζε στο 65’ με τον Επστάιν. Ο Ουζουνίδης «απάντησε» με τον Τουάμα αντί του Ρο-μέου (69’), αλλά χρειάστηκε ένα λάθος του Ντιέ για να έρθει, στη συνέχεια η ισοφάριση από τον Αμπουχα-τζίρα στο 70’.

Όμως, πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των «βυσσινί» το λάθος ήρθε από τη δική τους πλευρά (Ααράμπ) και μέσα σε ένα λεπτό (71’) ο Ηρακλής πήρε και πάλι προβάδισμα, με τον Γιάκομπ να πετυχαίνει το 2-1. Ο Ουζουνίδης έπαιξε το τελευταίο του «χαρτί», βάζοντας τον Κάσας αντί του Ααράμπ (ο Μελίσσης πήγε στόπερ και ο Σίμιτς δεξί μπακ), αλλά η Λάρισα δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Είχε δύο καλές προϋποθέσεις με τον Μετίν (77’, 90’+4’) χωρίς να τα καταφέρει. Στο ίδιο διάστημα το παιχνίδι ήταν ανοι-κτό, ο «Γηραιός» δεν κλείστηκε, είχε και αυτός την ευκαιρία του με τον Κονέ (83’), αλλά το 2-1 δεν άλλαξε ως το τέλος.

ΣΚΟΡΕΡΣ: 65’ Επστάιν, 71’ Γιάκομπ – 70’ Αμπουχατζίρα
ΔΟΚΑΡΙΑ: 41’ Παπαστεριανός
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννόπουλος (Αθηνών)