Ο Πανιώνιος επικράτησε με 8-7 στη διαδικασία των πέναλτι (κ.α και παράταση 0-0) του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Μοιραίος για τους αγρινιώτες ο Αναστασιάδης του οποίου το πέναλτι απέκρουσε ο Ανδριόλας.

Με καλό ρυθμό αλλά χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες κύλησε το πρώτο μέρος στο Αγρίνιο, με τις δυο ομάδες να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο. Την καλύτερη ευκαιρία πάντως την είχε ο Κουμορτζί στο 45′, αλλά το σουτ του γκανέζου πέρασε άουτ.

Το παιχνίδι χάλασε προς το τέλος, όταν οι οπαδοί του Παναιτωλικού πέταξαν ένα μπουκάλι προς τον Μανιάτη στο πλάγιο με αποτέλεσμα το ματς να διακοπεί για περίπου πέντε λεπτά, αφού τα πνεύματα ηρέμησαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος χάνοντας δυο καλές ευκαιρίες με τους Βούκοβιτς και Θεοδωρίδη. Ο Πανιώνιος ισορρόπησε στη συνέχεια, χωρίς όμως να απειλήσει άμεσα, ενώ στο 84′ ο Ανδριόλας απέκρουσε δύσκολα το φάουλ του Βούκοβιτς. Όπως και να έχει, το μηδέν παρέμεινε και οι δυο ομάδες πήγαν σε παράταση.

Στον έξτρα χρόνο δεν υπήρχε κάτι ιδιαίτερο, με τους γηπεδούχους να πιέζουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.
Εκεί οι παίκτες του Πανιωνίου αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι και με τον Ανδριόλα πρωταγωνιστή που απέκρουσε το πέναλτι του Αναστασιάδη πήραν την πρόκριση με 8-7.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Ο Γουνδουλάκης έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής, όμως ο Μπαμπανιώτης μπλόκαρε εύκολα.
45′ Σουτ του Κουμορτζί, η μπάλα πέρασε άουτ.
46′ Σουτ του Μπαϊκαρά, ο Ανδριόλας αποκρούει, ο Χάντζιτς στην επαναφορά δοκίμασε να νικήσει τον Έλληνα τερματοφύλακα που αποσόβησε ωστόσο τον κίνδυνο.
50′ Ψηλοκρεμαστή σέντρα του Βούκοβιτς, ο Ανδριόλας αιφνιδιάζεται και απομακρύνει με υπερένταση σε κόρνερ.
85′ Φάουλ από τον Βούκοβιτς, ο Ανδριόλα έδιωξε σε κόρνερ.
119′ Κίτρινη κάρτα ο Εστογιανόφ.
Παναιτωλικός: Μπαμπανιώτης, Μπακάκης (79′ Μπελεβώνης), Βούκοβιτς, Αναστασιάδης, Μόρετς, Δέντσας, Λόπεζ, Θεωδωρίδης (90′ Στογιάνοβιτς), Μπαϊκαρά, Ζουρούδης, Χάντζιτς (75′ Μουμίν).
Πανιώνιος: Ανδριόλας, Μανιάτης, Ομο, Ριερα, Μπάλαμπαν (77′ Σκούφαλης), Καστελιόνε, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης (65′ Εστογιανόφ), Κοντοές, Νικολάου (87′ Αναστασόπουλος), Τζαβέλας.