Ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το καλύτερο μέχρι στιγμής του πρωταθλήματος τινάχθηκε στον αέρα με μια απόφαση του διαιτητή, με συνέπεια το συναρπαστικό πρώτο 45λεπτο να εξελιχθεί σε… παρωδία στην επανάληψη και τον Άρη να φεύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από την έδρα της ΑΕΛ.

Ο Ηλίας Σπάθας με την αποβολή του Ντε Νίγκρις με απευθείας κόκκινη κάρτα στα… χασομέρια του πρώτου μέρους, χάλασε ένα υπέροχο παιχνίδι, το οποίο είχε εκπληκτική εξέλιξη, με την λαρισινή ομάδα να προηγείται δυο φορές, τον Άρη να ισοφαρίζει και οι ευκαιρίες να χάνονται η μία μετά την άλλη.
Όλα αυτά στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα είδαμε, αφού πέρα από μια-δυο φάσεις δεν σημειώθηκε τίποτα το ιδιαίτερο…

Ωστόσο, η ένταση που υπήρχε στις κερκίδες κατά τη διάρκεια του αγώνα μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου μετά τη λήξη της αναμέτρησης με επεισόδια που διήρκησαν περίπου 20 λεπτά. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό ότι ο Μαζίνιο είχε μείνει… αποκλεισμένος στα αποδυτήρια του Αρη, χωρίς να μπορεί να παραστεί στη συνέντευξη Τύπου.