Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά ήταν το ματς της Τούμπας, το οποίο ο ΠΑΟΚ το πήρε με περίπατο, επικρατώντας με 2-0 του Άρη και διατηρώντας τη θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι οφ της Superleague, όπου “συγκατοικεί” με τον Ολυμπιακό. Και, όπως δείχνουν τα πράγματα, αυτές οι δύο ομάδες – που μάλιστα συγκρούονται μεταξύ τους στην Τούμπα – θα έχουν τον πρώτο λόγο για την κατάκτηση της πρωτιάς.

To πρώτο ημίχρονο είχε αρκετή ένταση, νεύρα και… παρεξηγήσεις μεταξύ των αντιπάλων ποδοσφαιριστών, ωστόσο στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ ήταν εμφανώς καλύτερος. Δικαίως, με άλλα λόγια, πέτυχε δύο γκολ, με πλασέ του Ίβιτς στην κίνηση στο 26΄ και κοντινό βολέ του Σαβίνι δέκα λεπτά αργότερα. Ο “Δικέφαλος” εξακολούθησε να είναι σαφώς καλύτερος και στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ, απέναντι σε έναν άτολμο Άρη, που δεν είχε ευκαιρία στο παιχνίδι.

ΣΚΟΡΕΡ: 26′ Ίβιτς, 36′ Σαβίνι
ΔΟΚΑΡΙΑ: 3′ Γκαρσία
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 5′ Ίβιτς, 13′ Σαβίνι, 38′ Γκαρσία, 62′ Κοντρέρας / 5′ Νέτο, 64′ Νασούτι, 70′ Πρίττας
ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Σαβίνι, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Λίνο, Βιεϊρίνια, Γκαρσία, Ίβιτς (61′ Φιλομένο), Βιτόλο, Σορλέν, Μουσλίμοβιτς.
ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Γκιάρο, Νασούτι, Βανγκέλι, Μεριέμ (57′ Χαβίτο), Πρίττας, Φερνάντεζ, Αντού (67′ Κόκε), Κάμπορα (83′ Λαμπριάκος), Τζόνσον.

ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

Δύο ώρες περίπου πριν από το ματς σημειώθηκαν επεισόδια περιορισμένης έκτασης έξω από το γήπεδο της Τούμπας. Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν μερίδα οπαδών του Δικέφαλου επιχείρησε να πλησιάσει στον χώρο έξω από τη θύρα όπου θα έφτανε η αποστολή των φιλοξενούμενων.

Οι επιτιθέμενοι χρησιμοποίησαν πέτρες, μπουκάλια και μολότοφ για να σπάσουν τον κλοιό που είχαν δημιουργήσει οι δυνάμεις των ΜΑΤ, οι οποίες όμως δεν είχαν πρόβλημα να τους αναχαιτίσουν. Σημειωτέον ότι οι αστυνομικές δυνάμεις είχαν μετατρέψει σε «φρούριο» τις θύρες, από τις οποίες θα έμπαιναν στο γήπεδο τα μέλη της αποστολή του Άρη, παρατάσσοντας γύρω από αυτές ούτε λίγο ούτε πολύ 42 κλούβες… Superleague – Play Offs