Θρίαμβος για τον Τζένσον Μπάτον στο Grand Prix της Μελβούρνης, που άνοιξε το φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1.

O Tζένσον Μπάτον με την McLaren ήταν ο μεγάλος νικητής του Grand Prix στους δρόμους του Άλμπερτ Παρκ της Μελβούρνης, καθώς αντίκρισε πρώτος την καρό σημαία και πήρε με το… καλημέρα κεφάλι στην βαθμολογία του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Formula 1.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο δις Παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπάστιαν Φέτελ, με Red Bull, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο ομόσταυλος του νικητή, Λιούις Χάμιλτον.

Οι δυο πιλότοι της McLaren έδειξαν από τις κατατακτήριες δοκιμές τις προθέσεις τους, καθώς ήταν αμφότεροι σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που επιβεβαιώθηκε και στον σημερινό αγώνα. Αμφότεροι ήταν στις δυο πρώτες θέσεις από την αρχή και παρέμειναν ψηλά, με τον Μπάτον να θριαμβεύει και να στέλνει μήνυμα από νωρίς.
Αναφορικά με τον Φέτελ, έκανε καλή εκκίνηση, έπειτα από την εγκατάλειψη του Σουμάχερ πέρασε τρίτος, μετέπειτα προσπέρασε τον Χάμιλτον στην έξοδο του πιτ στοπ και παρέμεινε στην δεύτερη θέση του αγώνα.

Έσωσε την παρτίδα ο Φερνάντο Αλόνσο, ο οποίος αν και ξεκίνησε από την 12η θέση, τελικά τερμάτισε στην 5η, ενώ εγκατέλειψε ο Φελίπε Μάσα έπειτα από επαφή με τον Μπρούνο Σένα.

Πολύ καλή ήταν η απόδοση του Κίμι Ραϊκόνεν, ο οποίος στην επιστροφή του τερμάτισε στην 7η θέση, αν και ήταν στην 18η θέση στη αρχή, ενώ μπροστά του ήταν ο Καμούι Κομπαγιάσι.
Συνολικά, 15 μονοθέσια κατάφεραν να δουν την καρό σημαία, με τους Μάσα, Κοβαλαίνεν, Πετρόφ, Σουμάχερ, Γκροσεάν, Χούλκενμπεργκ, Καρτθικέγιαν, Ντε λα Ρόσα να εγκαταλείπουν.