Ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου είναι ο Ολυμπιακός που νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννενα με 2-0 στο «Καραϊσκάκη» με υπηρεσιακό προπονητή τον Νικοπολίδη και αύξησε σε 13 βαθμούς τη διαφορά στην κορυφή της βαθμολογίας από τον δεύτερο ΠΑΟΚ που γνώρισε οδυνηρή ήττα στην Τρίπολη με 1-0 από τον Αστέρα.
Με γκολ του Μπρίτο ο Ατρόμητος λύγισε την αντίσταση του Πλατανιά με 1-0 στο Περιστέρι και έκανε ένα ακόμη βήμα για μια θέση στην πρώτη πεντάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Πολύτιμο βαθμό με 1-1 απέσπασε η ΑΕΚ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μέσα στο «Βικελίδης» από τον Άρη, στην προσπάθεια που κάνει για να διατηρηθεί στην κατηγορία, με σκόρερ και πάλι τον Πετρόπουλο.

Νέα γκέλα για τον Παναθηναϊκό, που παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Πανθρακικό και κινδυνεύει άμεσα πλέον να απωλέσει το «τρένο» των πλέι οφ και την έξοδο στην Ευρώπη.

Σημαντική νίκη με 2-1 πέτυχε ο ΟΦΗ στο Ηράκλειο επί του παραπαίοντος Πανιωνίου και «σκαρφάλωσε» στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0) έληξε ο αγώνα στα Πηγάδια, όπου η Κέρκυρα «τσίμπησε» πολύτιμο βαθμό από την Ξάνθη, ενώ η 18η αγωνιστική ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 21/1 με τον Λεβαδειακό να κερδίζει στις καθυστερήσεις μέσα στη Βέροια με 1-2 την ομώνυμη τοπική ομάδα.

Στις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, σκόρερ ήταν οι:
ΟΦΗ-Πανιώνιος            2-1 (43΄ Λαμπρόπουλος, 47΄ Περογαμβράκης – 88΄ Αραβίδης)
Παναθηναϊκός-Πανθρακικός 1-1 (74΄ Τοτσέ – 85΄ Παπαδόπουλος)
Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ     1-0 (24` Ναβάρο)
Ατρόμητος-Πλατανιάς       1-0 (38` Μπρίτο)
Ξάνθη-Κέρκυρα             0-0
Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα   2-0 (45` Τζιμπούρ, 68` Αμπντούν)
Άρης-ΑΕΚ                 1-1 (85` Αγκάνθο – 90`+6` Πετρόπουλος)
Βέροια-Λεβαδειακός       1-2