Με πρωταγωνιστή και σκόρερ των 18χρονο Αντνάν Γιανουζάι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της ουραγού Σάντερλαντ. Αν και οι «μαυρόγατες» προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Γιανουζάι μέσα σε έξι λεπτά, οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν την πολυπόθητη νίκη.
Στη κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος, έστω και προσωρινά, πέρασε η Λίβερπουλ μετά την εμφατική νίκη της με 3-1 επί της Κρίσταλ Πάλας στο Άνφιλντ. Στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά κρίθηκε το ματς με τους «κόκκινους» να σκοράρουν τρεις φορές με τους Σουάρες, Στάριτζ και Τζέραρντ ενώ οι «αετοί» κατάφεραν να μειώσουν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Γκέιλ.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Φούλαμ, που επικράτησε της Στόουκ Σίτι με 1-0 στο Κρέιβεν Κότατζ, με τον Γιώργο Καραγκούνη να ξεκινάει βασικός και τον Μπόατενγκ να παίρνει την θέση του στο 59′. Σπουδαία νίκη πέτυχε η Νιούκαστλ επί της Κάρντιφ (2-1) με σκόρερ και πρωταγωνιστή τον Ρεμί. Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Χαλ με την Άστον Βίλα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε 3-1 της Έβερτον στο «Ετιχάντ», στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ως σήμερα ήταν αήττητοι στη φετινή Premier League, προηγήθηκαν στο 17′ με τον Λουκάκου, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Νεγρέδο ισοφάρισε. Ο Αγουέρο έδωσε προβάδισμα στο 45΄ στην ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι, η οποία «σφράγισε» τη νίκη της στο 69΄ με αυτογκόλ του Χάουαρντ, σε μία φάση από αυτές που συμβαίνουν σπάνια στα ποδοσφαιρικά γήπεδα: ο Αγουέρο εκτέλεσε πέναλτι, ο Αμερικανός τερματοφύλακας απέκρουσε αλλά, ενώ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έβγαινε προς τα έξω, χτύπησε στο κεφάλι του και κατέληξε στα δίχτυα με τη Σίτι να… κερνάει «ζαχαρωτά» (σ.σ. το προσωνύμιο της Έβερτον) στους οπαδούς της.

Η 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Σάββατο 5/10
Μάντσεστερ Σίτι-Εβερτον 3-1 (17΄ Νεγρέδο, 45΄ Αγουέρο, 69΄αυτ. Χάουαρντ – 16΄ Λουκάκου)
Κάρντιφ-Νιούκαστλ 1-2 (58΄ Οντεμβινγκί – 30΄, 38΄ Ρεμί)
Φούλαμ-Στόουκ Σίτι 1-0 (83΄ Μπεντ)
Χαλ-Αστον Βίλα 0-0
Λίβερπουλ-Κρίσταλ Πάλας 3- 1 (13΄ Σουάρες, 17΄ Στάριτζ, 38΄πεν. Τζέραρντ – 76΄ Γκέιλ)
Σάντερλαντ-Μάντσεστερ Γ. 1-2 (5΄ Γκάρντνερ – 55΄, 61΄ Γιανουζάι)