Η Μπαρτσελόνα νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” με 4-3 σε ένα καταπληκτικό clasico και την πλησίασε στον έναν πόντο στον πίνακα της βαθμολογίας.
Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό, ευκαιρίες και πολλούς πρωταγωνιστές, θετικούς και αρνητικούς. Ο Αντρές Ινιέστα άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, αλλά ο Καρίμ Μπενζεμά ήταν ασταμάτητος και με 2 γκολ στο 20′ και στο 24′ έκανε την ανατροπή. Λίγο αργότερα είχε την ευκαιρία να σημειώσει χατ τρικ, ωστόσο τον σταμάτησε πάνω στη γραμμή ο Γεράρδ Πικέ.

Ο Λιονέλ Μέσι ισοφάρισε στο 42ο λεπτό και με 19 γκολ πέρασε τον Αλφρέντο ντι Στέφανο στην κορυφή των σκόρερ του clasico.
Το 2ο ημίχρονο άρχισε με διαμαρτυρίες, αφού ο Ντάνι Άλβες ανέτρεψε τον Κριστιάνο Ρονάλντο εκτός περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι. Την ευθύνη ανέλαβε ο Πορτογάλος, ο οποίος έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Ρεάλ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Νεϊμάρ έπεσε μόνος του στην περιοχή υπό την πίεση του Σέρχιο Ράμος, ο διαιτητής καταλόγισε ξανά πέναλτι, απέβαλε τον Ισπανό και ο Μέσι έκανε το χρέος του. Με παίκτη παραπάνω, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, είχαν δοκάρι με τον Άλβες και στο 84′ κέρδισαν νέο πέναλτι. Ο Μέσι ήταν ξανά εύστοχος και με το χατ τρικ έδωσε στην Μπαρτσελόνα τη νίκη, που τη φέρνει έναν βαθμό μακριά από την κορυφή την οποία μοιράζονται Ρεάλ και Ατλέτικο.

Οι “ροχιμπλάνκος”, μάλιστα, ευνοούνται στην ισοβαθμία με τους “μερένγκες”, λόγω της νίκης τους στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου”. Για να πατήσουν ξανά στην κορυφή, είχαν νικήσει νωρίτερα την ουραγό Μπέτις στην Ανδαλουσία με 2-0.