Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με το «διπλό» από την Κρήτη, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 του Πλατανιά, για την 14η αγωνιστική της Super League. Το τελικό σκορ, ήρθε πολύ πιο εύκολα από ό,τι περίμενε ο Πετράκης, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και υποχρεώθηκαν στην δεύτερη εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα επέβαλε τον ρυθμό του και είχε την κατοχή της μπάλας. Στο 17′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Γιάκος άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει, αλλά χωρίς να μπορεί να δημιουργεί μεγάλες φάσεις… Ο Πλατανιάς ήταν πραγματικά ακίνδυνος και δεν μπορούσε να πλησιάσει την εστία του Βελλίδη.

Οι παίκτες του Πετράκη συνέχιζαν να απειλούν με αντεπιθέσεις, όμως οι τελικές τους επιλογές ήταν… απελπιστικές

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία που δημιούργησε ο Πλατανιάς ήταν στο 85′. Το σουτ του Πάγκαλου μέσα από την περιοχή πέρασε έξω.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Κουλιμπαλί σταμάτησε πάνω στην γραμμή ο Στρούνα. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι κι ο ΠΑΣ πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα

Διαιτητής: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

Κίτρινες: Μανιάς, Τζημόπουλος, Καρανίκας, Γαρουφαλιάς, Μενδρινός, Ακόστα

Σκόρερ: 17′ Γιάκος

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά (68′ Πάγκαλος), Σελίν, Βάντερσον, Στανισάβλεβιτς, Μουνάφο (60′ Γκνιάτιτς), Μενδρινός, Μιλούνοβιτς (46′ Ντίνας), Ανγκούλο, Ράμος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Βελλίδης, Καρανίκας, Μπέριος, Τζημόπουλος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς, Γιάκος, Ακόστα, Ίλιτς (58′ λ.τρ. Ηλιάδης), Μανιάς (89′ Κοροζώνης).