Οι «κιτρινόμαυροι», χωρίς τον τιμωρημένο Γιώργο Κατσάκη στον πάγκο και τον σέντερ μπακ Steven Pace, «καθάρισαν» από νωρίς την υπόθεση νίκη με την Kingston City και πλέον χρειάζονται έναν βαθμό την προσεχή Κυριακή κόντρα στο Bulleen για να τελειώσουν με την υπόθεση Premiership.

Όλα αυτά και ενώ μένουν επτά βράδια πριν την μεγάλη μάχη του Κυπέλλου Αυστραλίας με την Sydney United 58.

Τα δύο γκολ του «King» Kenny ανέβασαν και αυτόν στη κορυφή του πίνακα των σκόρερ μαζί με τον Dusan Bosnjak και έτσι η επόμενη τελευταία αγωνιστική αποκτά ενδιαφέρον και για τη μάχη του κορυφαίου σκόρερ της χρονιάς.

Στο 10′ ο Ellis κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Yalaz και ο Athiu ήταν εύστοχος κάνοντας από νωρίς το 1-0. Το ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Μέγα όπου σε ένα εκρηκτικό επτάλεπτο ο Zahra με σουτ στο 34′, ο Athiu με κεφαλιά στο 37′ και ο Noon με κοντινή προβολή μεγάλωσαν το σκορ στο 4-0, επισφραγίζοντας από πολύ νωρίς το τρίποντο.

Στην επανάληψη έπεσαν οι ταχύτητες. Η Kingston είχε δύο καλές στιγμές σε ξαφνικές αντεπιθέσεις αλλά και τον τερματοφύλακα Kennedy να στερεί το χατ τρικ από τον Kenny Athiu με δύο καλές επεμβάσεις. Να σημειωθεί ότι στο 64′ οι «κόκκινοι» συνέχισαν το ματς χωρίς τον Yalaz που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΣ

Η Ελλάς χωρίς τον τιμωρημένο με κίτρινες Milos Lujic και τον Jesse Daley, που βρίσκεται στο Περθ για δοκιμή από την Glory, ήταν καλύτερη του Παγκυπρίου στο Lakeside και πήρε καθοριστική νίκη σχετικά εύκολα, έχοντας σε μεγάλη φόρμα τον Λι Μηνόπουλο. O ελληνικής καταγωγής επιθετικός της κυανόλευκης ήταν σκόρερ των δύο τερμάτων στο 37′ με κεφαλιά και στο 58′ της επανάληψης με κοντινό πλασέ και πρωταγωνιστής σε άλλες δύο πολύ καλές στιγμές του αγώνα. Η ομάδα του Chris Taylor, που είχε και δοκάρι με τον Λουκ Παύλου, είχε άριστη αμυντική λειτουργία κρατώντας τον Παγκύπριο μακριά από το γκολ. Οι πράσινοι είχαν από ευνοϊκή θέση δύο άστοχα σουτ στον αγώνα με τους Χατζημουράτη και Thurtell, αλλά από εκεί και πέρα έδειξαν αδυναμίες τόσο στην άμυνα που ευθύνεται στα δύο γκολ όσο και επιθετικά.

Ο Γιάννης Αναστασιάδης μετά τη λήξη του ματς παραδέχτηκε την ανωτερότητα της Ελλάς και, όπως είπε, το ζητούμενο πλέον είναι η νίκη στο τελευταίο ματς με το Oakleigh.

Ο πρόεδρος της Ελλάς, Λίο Αθανασάκης, ήταν ικανοποιημένος από τη νίκη και το γεγονός ότι η ομάδα εξασφάλισε θέση στα ημιτελικά των πλέι οφ ενώ παράλληλα ανέβασε την ψυχολογία της ενόψει της Τετάρτης που αντιμετωπίζει την Sorrento FC στο Lakeside για το FFA Cup.

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΛΛΑΣ

Μετά το Oakleigh και τη Kingston City ήταν η σειρά της Νέα Ελλάς να φύγει με ήττα από το Churchill Reserve, νίκες που ήταν και οι μοναδικές για την Δυναμό St. Albans που αποχαιρέτησε την Κυριακή και τυπικά την μεγάλη κατηγορία.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε με σουτ από τον Espindola στο 41′. Ο απαράδεκτος αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε τους παίκτες του Domenic Barba να παρουσιάσουν μια καλύτερη εικόνα και να προσθέσουν βαθμούς.