Παγκύπριος και Oakleigh κέρδισαν τα προημιτελικά των πρώτων αγώνων στα πλέι οφ με Green Gully και Avondale αντίστοιχα, κάνοντας, (όπως και πέρyσι) την υπόθεση των τελικών του NPL και πάλι ελληνική.

Την Παρασκευή ο Παγκύπριος άναψε μηχανές στο δεύτερο ημίχρονο, διασύροντας το Green Gully με 4-0. Κανείς δεν περίμενε μετά το λευκό 0-0 του πρώτου 45λεπτου αυτή την εξέλιξη. Ο Λάμπρος Χώνος πριν καν συμπληρωθεί το δεύτερο λεπτό της επανάληψης και έπειτα από προσωπικό σλάλομ 15 μέτρων, σούταρε, με την κόντρα να τον ευνοεί, γράφοντας το 1-0. Μετά το γκολ ο Παγκύπριος απελευθερώθηκε και πίεσε ακόμα περισσότερο, φτάνοντας στο 55′ και αργότερα στο 80′ στο 3-0 με σκόρερ τον Clulow. Οι φιλοξενούμενοι που έδειξαν καλά στοιχεία μόνο στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, δείχνοντας να τα έχουν χαμένα, σε αντίθεση με τον Παγκύπριο που έδειξε να συνέρχεται μετά το κακό τέλος στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Dover έπειτα από ασίστ του Χατζημουράτη, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το Oakleigh επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε καλή αγωνιστική φόρμα, κάνοντας την υπέρβαση στο Sunshine και έπειτα από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, κερδίζοντας στην παράταση το Avondale με 2-1. Η αποκάλυψη της φετινής ομάδας των Τσολάκη–Ταγκαλάκη, ο Giuseppe Marafioti, άνοιξε το σκορ μόλις στο 10′ όταν ο Zoric βρήκε μόνο τον Στρατομήτρο στα αριστερά, ο οποίος, με τη σειρά του, έβγαλε την ασίστ στο νεαρό επιθετικό. Τα «κανόνια» είχαν καθολική υπεροχή στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα αν ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια.

Το σκηνικό στην επανάληψη άλλαξε, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τον έλεγχο και πίεσαν για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 90′ πέναλτι που καταλόγισε δίκαια ο διαιτητής Lachlan Keevers, όταν το σουτ του Tavsancioglu βρήκε καθαρά το χέρι του Rizk. Στο πέναλτι ήταν εύστοχος ο Cumming, με τον Χριστοδούλου αμέσως μετά να έχει μεγάλη ευκαιρία να δώσει την πρόκριση στους Avengers.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στο 118′ ο Piemonte σε ξαφνική αντεπίθεση αξιοποίησε την αριστουργηματική ασίστ του Dusan Bosnjak.

Αν και ακόμα δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση της Ομοσπονδίας, οι δύο ημιτελικοί όπως έχουν ανακοινώσει Αλέξανδρος και Ελλάς, θα γίνουν στο Olympic Village και το Lakeside την Παρασκευή βράδυ στις 7:30.

PLAY OFF – NPL 2017

Προημιτελικοί

Bentleigh – Green Gully 4-0 (47′ Χώνος, 55′, 80′ Clulow, 90’+3 Dover)

Avondale FC – Oakleigh 1-1 (1-2 παρ.) (90′ πεν. Cumming – 10′ Marafioti, 118′ Piemonte)