Αγωνιζόμενη για περισσότερο από μία ώρα, η Melbourne City κρατήθηκε όρθια στο Central Coast Stadium με τους Mariners, φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), που με βάση την εξέλιξη του ματς την άφησε ικανοποιημένη.Η φάση που σημάδεψε τον αγώνα σημειώθηκε στο 27′, όταν ο Harrison Delbridge σε μια κακή στιγμή έχασε το κοντρόλ της μπάλας και στη διεκδίκηση έκανε αντιαθλητικό τάκλιν στον Powel. Ο επιθετικός των γηπεδούχων σωριάστηκε στο έδαφος από πόνους και ο διαιτητής Evans χωρίς δεύτερη σκέψη και την συμβουλή του VAR του έδειξε την κόκκινη κάρτα. Εντούτοις, οι Mariners που ήταν μπροστά στο σκορ από το 13′ με την κεφαλιά του Ισπανού Barro και έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη για το 2018.

Ο Ross McCormack (42′) ξαναβρήκε δίχτυα για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι φέρνοντας το ματς στο 1-1 και δίνοντας ελπίδες στους Μελβουρνιώτες.

Στην επανάληψη η ομάδα του Paul Okon, όπως αναμενόταν, αναζήτησε το γκολ, το οποίο μάλιστα ήρθε γρήγορα στο 50′, με την ψηλοκρεμαστή διαγώνια κεφαλιά του Jake McGing. Οι Mariners θα μπορούσαν να είχαν «καθαρίσει» το ματς σε ξαφνική αντεπίθεση του Felix Asdrubal στο 67′, αλλά νικήθηκε, πριν καν σουτάρει, από τον Δανό Jakobsen. Όσο περνούσε ο χρόνος η Melbourne City γινόταν ολοένα και πιο απειλητική, με τους γηπεδούχους που δίψαγαν για το τρίποντο να κλείνονται στο τελευταίο δεκάλεπτο στα καρέ τους προκειμένου να κρατήσουν το σκορ. Αυτό που δεν μπόρεσε να καταφέρει ο McCormack στο 85′ το πέτυχε ο Πολωνός Marcin Budzinski στο επόμενο λεπτό με συρτό σουτ εκτός περιοχής, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Λίγο αργότερα, το βράδι της Κυριακής στην ΑδελαÀδα, οι «κόκκινοι» έχοντας πολλές απουσίες κράτησαν την πρωτοπόρο Sydney FC για δεύτερη φορά φέτος χωρίς γκολ, σε ένα παιχνίδι που είχε ελάχιστες μεγάλες φάσεις στα δύο καρέ, με το 0-0 να θεωρείται δίκαιο.

Η αυλαία της δέκατης έβδομης αγωνιστικής ανοίγει απόψε στο Suncorp με τους Brisbane Roar του Αβραάμ Παπαδόπουλου να υποδέχονται την Perth Glory. Το παιχνίδι χαρακτηρίζεται κρίσιμο και για τους δύο, καθώς δεν έχουν ξεκινήσει καλά και χρειάζονται νίκη προκειμένου να κρατήσουν επαφή με την πρώτη εξάδα.

Δύσκολη έξοδο στο Σίδνεϊ για Victory που αντιμετωπίζει το βράδυ της Παρασκευής στο ANZ την Wanderers, η οποία παρά το γεγονός ότι δεν κέρδισε το περασμένο Σάββατο στο Wellington δείχνει να συνέρχεται.

Το μενού του A’ League περιλαμβάνει δύο παιχνίδια το Σάββατο. Στις 5 μ.μ. η Newcastle θα επιδιώξει τη νίκη απέναντι στους Phoenix, ενώ αργότερα λίγο πριν τις 8 το βράδυ η Sydney FC αντιμετωπίζει τους Mariners.

Η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Κυριακή όπου στις 5 μ.μ. η Melbourne City υποδέχεται στο AAMI Park την Adelaide United.