Το ντέρμπι της Κυριακής της Melbourne City με την Adelaide United, που οι συναντήσεις τους πάντα έχουν μία ιδιαιτερότητα, εξελίχτηκε σε περίπατο για την ομάδα της Μελβούρνης που κατατρόπωσε τη φιλόδοξη αντίπαλό της με το εντυπωσιακό 5-0. Το σκορ πήρε τεράστια έκταση στα τελευταία λεπτά όπου το άνετο 2-0, όπως διαμορφώθηκε από τα δύο γκολ του Marcin Budzinski στο 30′ και 35′, ανέβηκε σε ανύποπτο χρόνο και σε διάστημα επτά λεπτών στο 5-0. Ο νεοαποκτηθείς Dario Vidosic στο 89′ πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ του φετινού A’ League, που θύμισε αυτό του Van Basten στο Euro του 1988, ενώ πριν καν κοπάσει ο θόρυβος της εξέδρας από το θεαματικό του γκολ, ήρθε το δεύτερο προσωπικό του στα λεπτά των καθυστερήσεων (90’+2). Ο Βρετανός McCormack στο 90’+6 πρόσθεσε το όνομά του στην λίστα των σκόρερ, σημειώνοντας γκολ για πέμπτη διαδοχική αγωνιστική.

Η προσεχής δέκατη όγδοη αγωνιστική ανοίγει απόψε, στις 19:50 στο AAMI Park, με τη φορμαρισμένη Melbourne City να υποδέχεται τους Jets, που πληγώθηκαν από απρόσμενη ήττα το περασμένο Σάββατο από τους Phoenix.

Την Παρασκευή έρχεται η σειρά της Victory, που ξέσπασε με 0-3 την περασμένη Παρασκευή κόντρα στους Wanderers. Η ομάδα του Kevin Muscat θα αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Sydney FC που φέτος έχει δεχτεί μόλις μία ήττα στο πρωτάθλημα.

Το μενού της αγωνιστικής περιλαμβάνει το Σάββατο τη συνάντηση της Wellington (17:35) στη Νέα Ζηλανδία με την χτυπημένη από τη βαριά ήττα της Μελβούρνης Adelaide United και το ματς με μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον στο Central Coast των Mariners με τους Brisbane Roar.

Η αυλαία της αγωνιστικής πέφτει την Κυριακή βράδυ (20:30) στο Περθ με την Glory να υποδέχεται την WS Wanderers.