Η Sydney Fc έχοντας τον Bobo σε εκρηκτική κατάσταση σημειώνοντας δύο γκολ στο ντέρμπι, πήρε το διπλό στη Μελβούρνη κόντρα στη Victory με 1-3. Τίποτα πλέον δεν δείχνει να σταματά τους Sky blues από το να καταλάβουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφς. Η βαθμολογική διαφορά, μετά τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι της Μελβούρνης, μεγάλωσε από τους διώκτες της στους εννιά βαθμούς έχοντας καλύτερη επίθεση και άμυνα στο A’ League με συντελεστή τερμάτων +28.

Η ομάδα του Kevin Muscat κατόρθωσε να προηγηθεί από το χτύπημα πέναλτι του Berisha (58′), αλλά η χαρά στις εξέδρες δεν κράτησε πολύ καθώς οι «ουρανί» ισοφάρισαν σε δυο λεπτά με τον Βραζιλιάνο στράικερ. Η πλάστιγγα έγειρε στο μέρος των φιλοξενουμένων στο 77′, καθώς ο Geria αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για την ανατροπή στον Bobo και όταν ο ίδιος ήταν επίσης εύστοχος στο πέναλτι που εκτέλεσε. Η κατάρρευση για την ομάδα της Μελβούρνης ήρθε στο 84′ όταν ο David Carney βρέθηκε από την ασίστ του Mierzejewski μόνος με τον Thomas γράφοντας το τελικό 1-3.

Έπειτα από ένα πολύ καλό πλούσιο σε θέαμα με πολλά γκολ ματς, Melbourne City και Newcastle Jets αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Δημήτρη Πετράτο, προηγήθηκαν διπλή φορά στο AAMI Park αρχικά με κεφαλιά του αμυντικού Stanley στο τρίτο μόλις λεπτό και στην επανάληψη με τον Hoffman στο 70′. Η City αντέδρασε, και αφού ισοφάρισε διαδοχικά με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του 19χρονου Daniel Arzani, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, και με την κεφαλιά του Vidosic στο 82′, λίγο έλειψε στην εκπνοή των καθυστερήσεων να κλέψει το ματς με τον McCormack, όταν το ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα και ενώ αυτή κατευθυνόταν στα δίχτυα ήρθε ο Steven Ugarkovic από το πουθενά να απομακρύνει σε κόρνερ.

Στα άλλα ματς του Σαββάτου, τόσο η Adelaide όσο και η ομάδα του Αβραάμ Παπαδόπουλου η Brisbane Roar έφυγαν με διπλό από Wellington και Central Coast αντίστοιχα. Οι κόκκινοι έκοψαν την φόρα των Phoenix κερδίζοντας 0-1 με γκολ να σημειώνει ο George Blackwood (32′). Στη δε νίκη των Roar, σκόραραν οι Holman (23′), Mckay (54′) ενώ για τους Mariners που είχαν πολλά αγωνιστικά προβλήματα μείωσε στο 63′ ο Powell.

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ VICTORY

Την καλή αρχή για τη Sydney FC είχε κάνει λίγο νωρίτερα το γυναικείο συγκρότημα που επικράτησε με 1-2 της Victory. Οι Sky blues κατόρθωσαν να αιφνιδιάσουν από νωρίς, με γκολ που σημείωσαν η Taylor Ray (4′) και η Chloe Logarzo 30′. Από τη γηπεδούχο υπήρχε αντίδραση με μείωση του σκορ στο 49′ από τη Lia Privitelli, αλλά μέχρι εκεί. Το αποτέλεσμα αυτό ήταν καταδικαστικό καθώς χάθηκε και μαθηματικά κάθε ελπίδα για είσοδο της Victory στου φετινούς τελικούς του γυναικείου A’ League.