Παρότι «καρδιοχτύπησε» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος», γα τη 2η αγωνιστική της Super League, και πέτυχε την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Σισέ στο 12΄ και ο Μπουχαλάκης στο 32΄ ήταν οι σκόρερ των «ερυθρολεύκων», αλλά στο β΄ μέρος η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μείωσε με τον Καραμάνο (72΄) και ίσως δικαιούτο να πάρει κάτι, δεδομένου ότι είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και τρομερή χαμένη ευκαιρία με τον Βύντρα.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Ρόμανιτς, Μαζουλουξής
Οι συνθέσεις:
ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Σκόνδρας (40΄ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Νούνιες, Τζανδάρης (84΄ Γκέντσογλου), Τιρόνε (65΄ Μανούσος), Ρόμανιτς, Μανουσάκης (65΄ Ελευθεριάδης), Καραμάνος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Καρμπόβνικ (83΄ Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (84΄ Σουρλής), Ονιεκουρού (76΄ Λόπες), Βαλμπουενά (62΄ Κούντε), Α. Καμαρά (77΄ Βρουσάι), Τικίνιο

Πέρασε από την Τρίπολη ο ΠΑΟΚ

Με γκολ του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 27ο λεπτό από τα 11 βήματα, από πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μπίσεσβαρ, ο ΠΑΟΚ έφυγε με τη νίκη (1-0) απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης από μια παραδοσιακά δύσκολη για εκείνον έδρα, όπως είναι το «Θ. Κολοκοτρώνης».

Ο «Δικέφαλος» κάλυψε μέρος της αναπάντεχης εντός έδρας ήττας από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα, ενώ οι Αρκάδες, που είδαν την τύχη να τους γυρνά την πλάτη στο 86΄ (κεφαλιά του Μπαράλες στο δοκάρι), έμειναν στο βαθμό του Αγρινίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευάγγελος Μανούχος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κανελλόπουλος, Σανταφέ – Σβαμπ, Μιχαηλίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα (66΄ Γκαρθία), Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες (81΄ Τασουλής), Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (66΄ Σανταφέ), Κρέσπι, Σίτο (66΄ Γκόμες), Καπίγια (82΄ Μπενίτο), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια (52΄ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (72΄ Εσίτι), Κούρτιτς, Μουργκ (79΄ Α. Ζίβκοβιτς), Μπίσεσβαρ, Μίτριτα (78΄ Αουγκούστο), Σβιντέρσκι (78΄ Άκπομ).

Με τρία γκολ μετά το 78΄ ο ΟΦΗ «φρέναρε» την ΑΕΚ

Σε ένα απίθανο σε εξέλιξη ματς της 2ης αγωνιστικής της Super League, στο γήπεδο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου, ο ΟΦΗ απέσπασε ισοπαλία 3-3 από την ΑΕΚ, αν και έχανε 3-0 ως το 78΄(!), και την υποχρέωσε στην πρώτη βαθμολογική της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Αραούχο άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για την Ενωση, η οποία, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες από το 36΄ λόγω αποβολής του Λιβάι Γκαρσία, σημείωσε άλλα δύο γκολ με τον Τσούμπερ (41΄) και τον Ανσαριφάρντ (64΄). Στο φινάλε, όμως, οι Κρήτες με δύο τέρματα του Νέιρα (78΄, 84΄) κι ένα του Βούρου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήραν από το… πουθενά τη δεύτερη ισοπαλία τους στο ξεκίνημα της σεζόν.

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Καμάου, Λάμπρου, Νέιρα, Πασαλίδης, Βούρος
Κόκκινη: Γκαρσία (36΄)
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Κοροβέσης, Πασαλίδης (46΄ Ουές), Διαμαντής, Βούρος, Νέιρα, Γκαγιέγκος, Ντε Γκούζμαν, Λάμπρου (71΄ Γρίβας), Καμάου (46΄ Ντουρμισάι), Καστάνιος (59΄ Φαν Ντούινεν)
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Τσούμπερ (75΄ Μάνταλος), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (89΄ Σβάρνας), Αμραμπατ (62΄ Σάκχοφ), Γκαρσία, Αραούχο (62΄ Ανσαριφάρντ)

Οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:

Ιωνικός – Άρης 1-0