Σε σαββατιάτικο… περίπατο μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός το παιχνίδι με τον Ιωνικό στο γήπεδο της Λεωφόρου για την 6η αγωνιστική της Super League, καθώς επικράτησε με το εμφατικό 4-1 έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον εντυπωσιακό φέτος Καρλίτος Λόπεθ, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ. Ο Παλάσιος με πέναλτι σημείωσε το άλλο τέρμα των «πράσινων» ανοίγοντας… λογαριασμό με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, ισοφάρισε προσωρινά για τους Νικαιώτες ο Σαλβαδόρ Σάντσες λίγο μετά το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με την γνωστή εφετινή… συνταγή της Λεωφόρου. Πίεση ψηλά απ’ τα πρώτα λεπτά, κοντινές συνεργασίες και γρήγορο… γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό ο Καρλίτος υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα από την πάσα του Ρούμπεν, προσπέρασε τον προσωπικό αντίπαλό του και με συρτό πλασέ στη γωνία έκανε το 1-0 για τους «πράσινους».

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Σάρλια – Σαλβαδόρ Σάντσες

Αποβολές: Σαλβαδόρ Σάντσες (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Αλεξανδρόπουλος (86’ Μαουρίσιο), Παλάσιος (70’ Βιγιαφάνιες), Βιτάλ (81’ Αϊτόρ), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Καρλίτος (70’ Ιωαννίδης).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας (69’ Μάναλης), Ρομαό, Αοσμάν (86’ Μύγας), Καμπράλ (69’ Γκοτσούλιας), Ματσούκας (69’ Μπάσα), Τουράμ.

Στη Ριζούπολη η πρώτη νίκη του Αστέρα Τρίπολης

Ένα γκολ του Χερόνιμο Μπαράλες στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου έγραψε την Ιστορία του αγώνα της Ριζούπολης ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Αστέρα Τρίπολης (0-1), με την οποία άνοιξε η αυλαία της 6ης ημέρας στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς σημείωσε την πρώτη νίκη στην εφετινή διοργάνωση κι έκανε βαθμολογικό άλμα, σε αντίθεση με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που προερχόταν από δύο συνεχείς ισοπαλίες κι έπαιζε στην έδρα της.

Οι σκόρερ στις αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League:

Απόλλων Σμύρνης – Αστέρας Τρίπολης 0-1