Σαν σε προπόνηση η Ρωσία διέλυσε την Κύπρο με 6-0 για την προτελευταία αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ και βλέπει πρωτιά!

Ντροπιαστική ήταν η ήττα στην Αγία Πετρούπολη από τη Ρωσία για την Εθνική Κύπρου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου γνώρισε τον διασυρμό (6-0) από τους Ρώσους. Οι Κύπριοι διεθνείς δεν μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, έμειναν στα αποδυτήρια, και κάλλιστα το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ρεζιλίκι από τα λίγα. Χαρακτηριστικό είναι ότι την τελευταία φορά που η Κύπρος ηττήθηκε ξανά με διαφορά έξι γκολ ήταν είκοσι και κάτι χρόνια πριν. Στις 6 Ιουνίου του 2001, συγκεκριμένα, από την Πορτογαλία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2002.

Έκτοτε μεσολάβησαν πολλές ήττες, κάποιες από αυτές επίσης «βαριές», αλλά σαν την τελευταία καμιά.

Απομένει ένα ακόμα ματς, αυτό της Κυριακής κόντρα στη Σλοβενία, για να τελειώσει αυτό το «μαρτύριο».

Στον αγώνα με την Ρωσία ο Ερόκιν μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους, ενώ δεν υπήρχε άλλο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας οι γηπεδούχοι με προβάδισμα ενός τέρματος.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Βαλερι Κάρπιν «καθάρισε» το παιχνίδι, με τον Σμόλοφ στο 55’ να κάνει το 2-0, τον Μοστοβόι να πετυχαίνει το 3ο γκολ, τον Σουτόρμιν στο 62’ το 4ο, τον Ζαμπολότνι στο 82ο λεπτό το 5ο γκολ και τον Ερόκιν στο 87’ να διαμορφώνει το τελικό 6-0 κόντρα στην Κύπρο, η οποία δεν μπορούσε να αντιδράσει απέναντι στην φουριόζα Ρωσία.