Την ίδια στιγμή η Σαουδική Αραβία έκανε ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, καθώς η ομάδα του Ερβέ Ρενάρ νίκησε το Βιετνάμ με 1-0 στο Ανόι, παραμένοντας  αήττητη στην τελική φάση των προκριματικών της Ασίας για το Κατάρ.

Το γκολ του Σαλέχ Αλ Σεχρί στο 31ο λεπτό χώρισε τις ομάδες και οι Σαουδάραβες βρίσκονται στην κορυφή του 2ου ομίλου Β με 16 βαθμούς σε έξι αγώνες.

Η ομάδα του Ρενάρ δεν έχει καταφέρει να κερδίσει μόνο μία φορά, στην ισοπαλία χωρίς σκορ με την Αυστραλία στο Σίδνεϊ, την περασμένη εβδομάδα.

Η νίκη «μετακινεί» τη Σαουδική Αραβία πέντε βαθμούς μακριά από τους Socceroos

Οι δύο πρώτοι στον όμιλο προκρίνονται αυτόματα στους τελικούς, ενώ η τρίτη ομάδα μπαίνει σε μια σειρά play-off για πιθανή πέμπτη θέση στην Ασία.

Στον 1ο όμιλο, τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα επανήλθαν στη διεκδίκηση για μια θέση στα play-off καθώς το πέναλτι του Αλί Μαμποκούτ στο 85ο λεπτό, επέτρεψε στην ομάδα του Μπερτ φαν Μαρβάικ να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη σεζόν.

Με τη νίκη αυτή τα ΗΑΕ περνάνε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με έξι βαθμούς από έξι αγώνες, έναν μπροστά από τον Λίβανο.