Η Melbourne City στην πρεμιέρα του A League Men πέρασε δύσκολες στιγμές από τους Brisbane Roar, κράτησε, όμως, το υπέρ της 2-1, αλλά χωρίς να ενθουσιάσει τον κόσμο της.

Ο Jamie Maclaren έμεινε άσφαιρος, «καθάρισαν» όμως αντί γι΄αυτόν στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους ο αμυντικός Curtis Good στο 40′ και τρία λεπτά αργότερα ο νεαρός επιθετικός Connor Metcalfe.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν απελευθερωμένα, είχαν καλές στιγμές και ευκαιρίες να σκοράρουν στο ημίχρονο, το γκολ όμως ήρθε στην επανάληψη με τον Luke Ivanovic, ενώ λίγο έλειψε να φέρουν το ματς στα ίσια με τον διαιτητή σε μια αρκετά οριακή φάση να ακυρώνει γκολ των «πορτοκαλί» ως οφσάιντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Tony Popovic ξεκίνησε με το δεξί στην επίσημη πρώτη του με τη Melbourne Victory, η οποία επικράτησε με 0-1 στο GHMBA Stadium της Western United μπροστά σε 8.000 κόσμο.

Η στιγμή του μοναδικού γκολ που σημείωσαν οι navy blue ήρθε στο 75′, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Jake Brimmer η μπάλα βρήκε στο πρώτο δοκάρι τον Πορτογάλο αμυντικό, Roderick Miranda, και αυτός με καρφωτή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Western, Jamie Young.

Οι «πρασινόμαυροι» λίγα λεπτά αργότερα διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όταν ο Diamanti ανατράπηκε από τον Davidson, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε πέναλτι.

Να σημειωθεί ότι από την ενδεκάδα της Melbourne Victory που ξεκίνησε τον αγώνα οκτώ παίκτες φόρεσαν για πρώτη φορά τη φανέλα της ομάδας σε επίσημο αγώνα καθώς μόνο οι Folami, Brimmer και Broxham ήταν από το ρόστερ της προηγούμενης περιόδου.

Το ντέρμπι του Σίδνεϊ στο CommBank Stadium «έσπασε» τα ταμεία, με την προσέλευση φιλάθλων να ξεπερνά τις 23.000. Το τοπικό αυτό ντέρμπι όμως ξέμεινε από γκολ και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Melb City – Brisbane 2-1 (40′ Good, 43′ Metcalfe – 71′ Ivanovic)
Western Utd – Victory     0-1 (75′ Miranda)
WSW – Sydney FC     0-0
Perth – Adelaide 1-1 (40′ Fornaroli – 22′ Yengi)
Newcastle – Mariners *
Macarthur – Phoenix *

* Οι αναμετρήσεις διεξήχθησαν χθες βράδυ.

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟ OLYMPIC ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ SYDNEY FC

Ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζει ο αγώνας της Τετάρτης για το FFA Cup ανάμεσα στο Sydney Olympic και την Sydney FC παιχνίδι που θα παιχτεί στο Belmore Sports Ground και που αναμένεται να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο.

Για το κύπελλο Αυστραλίας θα παιχτούν δύο ακόμα ματς για την φάση των «32» όπου η Tigers FC θα υποδεχτεί στην Καμπέρα την APIA ενώ η Perth Glory στο δεύτερο πλέι οφ για μια θέση στο κυρίως ταμπλό της διοργάνωσης αντιμετωπίζει στη Δυτική Αυστραλία την Melbourne Victory.