Ο Εσθονός επιθετικός Ανρί Ανιέρ έχει σημειώσει τα περισσότερα γκολ σε έναν μόνο αγώνα στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο το 2021, λαμβάνοντας υπόψη μόνο παιχνίδια ανώτατου επιπέδου.

Όπως αναφέρει η Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS), σκόραρε 8 φορές στον αγώνα του Κυπέλλου Εσθονίας (φάση των «16») για την Πάιντε εναντίον της Φλόρα ΙΙ στις 23 Οκτωβρίου. Ο αγώνας τελείωσε με αποτέλεσμα 14-0 και ο 30χρονος Ανιέ πέτυχε τα γκολ του στα λεπτά 19΄, 41΄, 46΄, 57΄, 60΄, 61΄, 63΄, 68΄.

Συνολικά, 7 παίκτες έχουν πετύχει 5+ γκολ σε ένα μόνο ματς. Σε δύο περιπτώσεις (Φρέι και Ολούνγκα), οι παίκτες έχουν πετύχει και τα 5 γκολ των ομάδων τους στο παιχνίδι.

Ο Μάικλ Φρέι (Ελβετία-Σταντάρ Λιέγης) είναι ο μόνος παίκτης το 2021 που σημείωσε 5 γκολ σε εκτός έδρας παιχνίδι.
Ο Μίκαελ Ολούνγκα (Κένυα-Αλ Ντουχαίλ) σημείωσε και τα 5 γκολ στο 2ο ημίχρονο, από το 56ο έως το 85ο λεπτό.

Τα πέντε γκολ του Τζέιμι Μακλάρεν (Αυστραλία – Melbourne City) σημειώθηκαν σε ντέρμπι της Μελβούρνης στο αυστραλιανό πρωτάθλημα A-League. H Melbourne City είχε κερδίσει 7-0 την Melbourne Victory το 2020.

Ο Γιούγια Οσάκο (Ιαπωνία) είναι ο μόνος παίκτης που σκόραρε πέντε φορές με την εθνική ομάδα (10-0 την Μιανμάρ).