Ο κορονοϊός… ξαναχτύπησε στη Super League, οδηγώντας σε αναβολή (και) τον αγώνα Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης για τη 17η αγωνιστική, λόγω των νέων κρουσμάτων που εντοπίστηκαν στο «στρατόπεδο» των «ερυθρόλευκων», κατά τον τελευταίο διαγνωστικό έλεγχο.

Τα νέα κρούσματα της Covid-19 αφορούσαν τόσο ποδοσφαιριστές, όσο και μέλη του τεχνικού τιμ, αλλά και διοικητικό προσωπικό του Ολυμπιακού, με τη διασπορά του ιού να είναι πλέον πολύ μεγάλη και στους περσινούς πρωταθλητές Ελλάδας.

Την αναβολή ακόμη δύο αυριανών αναμετρήσεων για την 17η αγωνιστική της Super League, λόγω κρουσμάτων κορονοϊού, ανακοίνωσε νωρίτερα η διοργανώτρια αρχή. Πρόκειται για το ντέρμπι «Δικεφάλων» ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, για το οποίο άλλωστε η ΚΕΔ/ΕΠΟ δεν είχε ορίσει διαιτητές, καθώς και τη συνάντηση Ιωνικός-Απόλλων Σμύρνης. Μετά την εξέλιξη αυτή, έφτασαν πέντε τα παιχνίδια που έχουν αναβληθεί, καθώς νωρίτερα αναβλήθηκαν τα Άρης-Ατρόμητος και Παναιτωλικός-Λαμία. Παράλληλα, το αγωνιστικό πρόγραμμα της Super League περιορίζεται σε τρία ματς: σήμερα (8/1, 17:15) διεξάγεται ο αγώνας ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ αύριο (9/1) θα τελεστούν οι αναμετρήσεις Βόλος-Παναθηναϊκός (17:15) και Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης (19:30).

ΤΥΧΕΡΟΣ Ο ΟΦΗ

Ο Αντίλ Ναμπί, τελευταία αλλαγή του Νίκου Νιόπλια στο 90ό λεπτό, πρόλαβε μέσα σε ένα τρίλεπτο να… σώσει την παρτίδα για τον ΟΦΗ, ισοφαρίζοντας τον ελλιπέστατο ΠΑΣ Γιάννινα (11 απουσίες) και διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Super League. Στην 4η θέση, ισόβαθμοι με τον Παναθηναϊκό (αλλά και με δύο παιχνίδια περισσότερα) οι Γιαννιώτες που είχαν ως MVP τον απίστευτο γκολκίπερ τους Βασίλη Σούλη και σκόρερ τον Χουάν Περέα, παρέμειναν 5οι και στο -3 από τον ΠΑΣ οι Κρητικοί, οι οποίοι στον σημερινό αγώνα είχαν και δύο δοκάρια.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός… μονόλογος του ΟΦΗ, ο οποίος δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω σε έναν απίστευτο Βασίλη Σούλη. Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ της γιαννιώτικης ομάδας, που πήρε φανέλα βασικού στα δύο τελευταία παιχνίδια, κράτησε το «μηδέν» με εντυπωσιακές επεμβάσεις στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 4’ μετά από σουτ του Λάμπρου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, στο 16’ ξανά σε προσπάθεια του 22χρονου επιθετικού που βρήκε πάνω στον Κάργα, ο 27χρονος γκολκίπερ του ΠΑΣ απομάκρυνε με υπερένταση.

Στο 24’ ο Νέιρα ντρίμπλαρε πολύ ωραία έξω από την περιοχή, έκανε το πλασέ από μακριά, αλλά η μπάλα βρήκε λίγο στο δοκάρι του Σούλη και πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τσιλιανίδης έκανε μία σέντρα-σουτ έξω από την δεξιά γωνία της περιοχής, με τον Σούλη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 39’ ο ΟΦΗ έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Φαν Ντάινεν, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μετά την ασίστ του Λάμπρου, αλλά ο Σούλης είπε «όχι» ξανά.

Η επιμονή της κρητικής ομάδας δικαιώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όσα μετά από φάση διαρκείας ο Ναμπί σούταρε προς την εστία, η μπάλα χτύπησε και πάνω στον Κάργα και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Σούλη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Νέιρα, Μπαλογιάννης – Μορέιρα, Σούλης

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (90’ Ναμπί), Νέιρα (60’ Τοράλ), Γκαγέγκος (74’ Καστάνιος), Τσιλιανίδης (60’ Ντε Γκουζμάν), Λάμπρου, Φαν Ντάινεν (60’ Ντουρμισάι).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Σουλής, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Μπρένερ (46’ Στάνκο), Περέα, Μιλιντσεάνου (71’ Μίνα).