Φωτιά στο Σαββατόβραδο, αλλά και στο πρωτάθλημα της A’ League, έβαλε ο Nicholas D’ Agostino και η παρέα του! Ο νεαρός διεθνής επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε τον χορό των γκολ με ένα τέρμα που θύμισε Λιονέλ Μέσι.

Ο δείκτης έδειχνε το 14ο λεπτό όταν ο 24χρονος πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε στα όρια της μικρής περιοχής και με δυνατό δεξί σουτ «εκτέλεσε» τον Andrew Redmayne για να κάνει το 0-1 και να τρέξει να πανηγυρίσει μαζί με τους φίλους της Victory που ταξίδεψαν από τη Μελβούρνη γι’ αυτό το πολύ σημαντικό παιχνίδι.

Δύο λεπτά χρειάστηκε μόνο η Sydney για να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Κώστας Μπαρμπαρούσης (αγωνίστηκε ως βασικός) βρήκε με όμορφη σκαφτή μπαλιά τον Adam Le Fondre, ο οποίος έπιασε ένα αριστουργηματικό αριστερό σουτ που έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Ivan Kelava και το δείκτη του σκορ στο 1-1.

Αυτό, όμως, ήταν το αποκορύφωμα της προσπάθειας των γηπεδούχων. Από εκεί και πέρα τον έλεγχο του παιχνιδιού ανέλαβε η ομάδα της Μελβούρνης, που πέτυχε άλλα τρία γκολ και μετέτρεψε το ντέρμπι σε έναν ήρεμο περίπατο στο πάρκο.

Το 1-2 ήρθε μετά από πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Jake Brimmer στο 30ό λεπτό ενώ το 1-3, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, διαμόρφωσε με κεφαλιά στο 38ο λεπτό ο Jason Geria.

Η Victory όχι μόνο δεν κινδύνευσε στο δεύτερο μισό, αντίθετα, μάλιστα, κατάφερε να επεκτείνει και άλλο τη διαφορά του σκορ με τον Brendan Hamill στο 87ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Jason Davidson και μπαλιά του Francesco Margiotta.

Να σημειώσουμε ότι ο Κρις Οικονομίδης πέρασε ως αλλαγή για τη Victory στον αγωνιστικό χώρο στο 75ο λεπτό.

Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσαν οι Central Coast Mariners, χάρη στη νίκη τους με 2-0 κόντρα στους Newcastle Jets του Κώστα Γρόζου, που αγωνίστηκε ως βασικός για 75 λεπτά παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε στο 30ό λεπτό ο συνήθης ύποπτος, Jason Cummings, με έξοχο αριστερό φαλτσαριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Αυτό ήταν το δέκατο φετινό γκολ του ξανθομάλλη επιθετικού σε είκοσι συμμετοχές.

Ο Άθα Πάπας πέρασε τον Λουκά Μαυραγή στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας ακόμα πιο έντονο το ελληνικό χρώμα της αναμέτρησης. Ο Ελληνοαυστραλός αμυντικός πρόσθεσε μια νότα ασφάλειας στα μετόπισθεν της ομάδας του, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει τη μοίρα του παιχνιδιού, την οποία σφράγισε ο Beni N’Kololo, χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 62ο λεπτό όταν εκμεταλλεύθηκε το λάθος του γκολκίπερ των Jets και σε κενό τέρμα έγραψε το τελικό 2-0. Το αποτέλεσμα αυτό «εκτόξευσε» την ομάδα του Central Coast στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Sydney FC – Melbourne Victory 1-4 (16′ A. Le Fondre – 14′ N. D’ Agostino, 30′ J. Brimmer, 38′ J. Geria, 87′ B. Hamill)

Central Coast Mariners – Newcastle Jets 2-0 (30′ J. Cummings, 62′ B. N’ Kololo)