ΑΛΕΚΟΣ ΚΑΤΣΙΦΑΡΑΣ

Η «κυανόλευκη», αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο και έχοντας σε ένα ακόμα παιχνίδι ηγέτη τον Max Mikkola, επικράτησε το βράδυ του Σαββάτου της St Albans με 4-0. Ο μεσοεπιθετικός από το Κουίνσλαντ άνοιξε τον δρόμο για τους τρεις βαθμούς, πετυχαίνοντας σε διάστημα πέντε λεπτών δύο γκολ, ενώ δημιούργησε και τις δύο ασίστ στα γκολ που ήρθαν στην επανάληψη από τους Harrison Sawyer και Marcus Schroen.

Μάλιστα, η εντυπωσιακή ικανότητα του Mikkola να χτυπά τα πλάγια άουτ με απίστευτη δύναμη, απέφερε ένα ακόμα τέρμα για την Ελλάς στη φάση του 51′ όταν ο υψηλόσωμος Sawyer -πρώτος σκόρερ του NPL- με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-0.

Όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου στο Churchill Park, έτσι και στο Lakeside, ο έμπειρος σέντερ μπακ της «Δυναμό» Nikola Jurkovic πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια στο 34′, κάτι που διευκόλυνε ακόμα περισσότερο την κατάσταση για την «κυανόλευκη».

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, τη χαρά των τριών βαθμών γεύτηκαν Νέα Ελλάς και Παγκύπριος με αντιπάλους τις Eastern Lions και Melbourne Knights, αντίστοιχα. Οι «καρχαρίες» του Piddick, με τον George Mells να πετυχαίνει δύο γκολ, επικράτησε το Σάββατο στο JL Murphy με 3-1 και διατηρήθηκε έξι βαθμούς πίσω από την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Valentin Cesnik ήταν ο σκόρερ του πρώτου τέρματος για τους «κυανέρυθρους» με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν γκολ με τον Marcus Dimanche.

Ο Γιώργος Λαμπαδαρίδης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων λύτρωσε τους «πράσινους» του Bentleigh. Νωρίτερα, πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό στον αγώνα, οι Κροάτες άνοιξαν το σκορ με τον Trevor Semakula, για να έρθει η ισοφάριση με τον Thomas Strickland.

Λυτρωτικό γκολ στο χρόνο των καθυστερήσεων σημείωσαν και οι Avengers επί της Hume City (4-3), ενώ τους τρεις βαθμούς εξασφάλισαν, επίσης, το Green Gully που επιβλήθηκε εκτός έδρας με 1-4 της Dandenong City και η Altona Magic στο Paisley Park με 2-1 της Thunder.

Η αγωνιστική εβδομάδα του NPL ολοκληρώνεται σήμερα το απόγευμα, με την «ελληνική» μάχη στο Jack Edwards ανάμεσα στο Oakleigh και τον Αλέξανδρο. Οι δύο ομάδες θα βρεθούν αντίπαλες, έχοντας καλή ψυχολογία μετά την πρόκριση στο εθνικό ταμπλό του Κυπέλλου Αυστραλίας.

Η αναμέτρηση που αναμένεται λόγω της αργίας να προσελκύσει αρκετό κόσμο ξεκινά στις 4:30μμ.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Bentleigh – Knights 2-1 (22′ Stickland, 90’+1 Λαμπαδαρίδης – 1′ Semakula)

Avondale – Hume City (66′ Boland, 69′ Diaz, 76′ Zinni, 90’+5 Carpenter – 11′ Λαζαρίδης, 55′ Elibol, 70′ Bingham)

Dand City – Green Gully 1-4 (41′ πεν. Kalmar – 11′, 50′, 69′ Salmon, 77′ Kamara)

Port Melb – Eastern Lions 3-1 (21′ Cesnik, 38′, 73′ Mells, – 4′ Dimanche)

Altona Magic – Thunder 2-1 (13′ Markovski, 26′ Aidara – 45’+1 πεν. Yildiz)

South Melb – St Albans 4-0 (27′, 33′ Mikkola, 50′ Sawyer, 61′ Schroen)