Διάθεση για χιούμορ είχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στις πρώτες του δηλώσεις μετά την κοπιαστική νίκη του στην πρεμιέρα του Γουίμπλεντον επί του Αλεξάντερ Ριτσάρ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά από μάχη περίπου 3,5 ωρών επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Ελβετού κι ερωτηθείς για το πώς ένιωθε μετά τον αγώνα απάντησε: «Ευτυχώς που τελειώσαμε πριν νυχτώσει. Σκεφτείτε πόσο παράξενο θα ήταν να βλέπαμε τον κόσμο να φεύγει νωρίτερα»

Και συνέχισε: «Ακόμη και χωρίς βαθμολογία το Γουίμπλεντον παραμένει ένα μεγάλο και σημαντικό τουρνουά, όπως και τα προηγούμενα 100 χρόνια. Προφανώς είναι πολύ όμορφο που επέστρεψα εδώ». Επίσης, δεν παρέλειψε να αναφερθεί στον αντίπαλό του: «Θέλω να ευχαριστήσω τον Αλεξάντερ, έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση».

Για τη συνέχεια του τουρνουά είπε: «Δε νιώθω πίεση, νιώθω άνετα. Προέρχομαι από ένα σπουδαίο τουρνουά που έκανα στη Μαγιόρκα. Τα γήπεδα εδώ είναι διαφορετικά από ό,τι εκεί, βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση. Αλλά νιώθω μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.»

Εύκολη πρεμιέρα για τη Σάκκαρη στο Wimbledon

Εύκολη πρεμιέρα για τη Μαρία Σάκκαρη στο Γουίμπλεντον, αφού χωρίς να δυσκολευτεί νίκησε με 6-1, 6-4 την -προερχόμενη από τα προκριματικά- Αυστραλή Ζόι Χάιβς, μετά από 78 λεπτά αγώνα, και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του τουρνουά, για τρίτη σερί χρονιά και πέμπτη συνολικά στην καριέρα της.

Με μεγάλη δυσκολία στον 2ο γύρο ο Κύργιος

Πέντε σετ χρειάστηκε ο Νικ Κύργιος, προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο του άγνωστου Βρετανού Πολ Τζαμπ και να προκριθεί στον 2ο γύρο του Γουίμπλεντον. Ο Ελληνο-Αυστραλός τενίστας συνάντησε απρόσμενα μεγάλη αντίσταση από έναν αντίπαλο που βρίσκεται μόλις στο Νο 219 της παγκόσμιας κατάταξης, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-6, 6-1, 7-5, 6-7, 7-5 σε 3 ώρες και 5 λεπτά και να περάσει στον επόμενο γύρο, όπου θα συναντήσει το νικητή της αναμέτρησης μεταξύ του Σέρβου Φιλίπ Κραϊνοβιτς και του Τσέχου Γίρι Λεχέτσκα.

«Παρθενική» νίκη ο Κοκκινάκης

Ο Θανάσης Κοκκινάκης (νο79 στον κόσμο)θα ήταν   ο αντίπαλος του Νόβακ Τζόκοβιτς στην φάση των «64» του Γουίμπλεντον. Ο αγώνας θα αρχιζε στις 10.30 το βράδυ της Τετάρτης, ώρα Αυστραλίας.

Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας πήρε το «εισιτήριο» για τον 2ο γύρο του λονδρέζικου Major για πρώτη φορά στην καριέρα του, μετά την επικράτησή του επί του Πολωνού, Καμίλ Μάιρζακ (νο91 στην ATP) με 3-0 (7-6(5), 6-2, 7-5).