Η επιστροφή του Παναθηναϊκού στα Κύπελλα Ευρώπης έπειτα από 5 χρόνια απουσίας δεν συνδυάστηκε με θετικό αποτέλεσμα, καθώς οι «πράσινοι» γνώρισαν μεν την ήττα 2-0 από τη Σλάβια, αλλά έχουν και πολλά παράπονα για τη διαιτησία του Γάλλου Μπουκέ.

Η Σλάβια προσπάθησε να «χτυπήσει» τον Παναθηναϊκό από τα άκρα στο ξεκίνημα του αγώνα.

Στο 14′ ο Γκάνεα έκανε πολύ ωραία κίνηση και σέντρα από τα αριστερά, όμως η κεφαλιά του Τσέριν πέρασε πολύ άουτ,. Στο 28′ ο Παλάσιος έκανε πολύ ωραία κίνηση και σουτ από το όριο της περιοχής, το οποίο απέκρουσε με τις γροθιές ο Μάντους.

Στο 39′ από καθυστερημένη αντίδραση του Αϊτόρ, ο Στρανζ έκλεψε την μπάλα στο όριο της περιοχής και σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 40′ ο Γάλλος διαιτητής Ρούντι Μπουκέ απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Παλάσιος, ισχυριζόμενος ότι έκανε «θέατρο».

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, ο Μπρινιόλι απέκρουσε με υπερένταση το πλασέ του Λινγκρ., αλλά με την εκτέλεση του κόρνερ, η άμυνα του Παναθηναϊκού αδράνησε κι ο Σρανζ με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 1-0 για τη Σλάβια στο 45’+2.

Στο 56′ η Σλάβια έφτασε σε δεύτερο γκολ, όταν από αδράνεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού ο Ολαγίνκα έφυγε σε τετ-α-τετ με τον Μπρινιόλι. Ο Ιταλός γκολκίπερ «βρήκε» λίγο την μπάλα που χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του, αλλά ο Ούσορ πήρε το… ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 2-0.

Στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε αδυναμία στο να κρατήσει την μπάλα, την ώρα που η Σλάβια έκανε διαχείριση του υπέρ της 2-0, προκειμένου να «κλειδώσει» το προβάδισμά της ενόψει της ρεβάνς της Λεωφόρου και το πέτυχε σχετικά εύκολα, έχοντας πάρει πλέον ξεκάθαρο «κεφάλι» για την πρόκριση στα play off.

Ο ΑΡΗΣ

Βάσεις πρόκρισης για τα πλέι οφ του Europa Conference League έβαλε στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι απέναντι στον Άρη, στην πρώτη αναμέτρησή τους για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς επικράτησε με 2-0, έχοντας σκόρερ στο 29′ τον Γιοβάνοβιτς και στο 84′ τον Ζαχάβι. Οι Ισραηλινοί θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα, αν δεν όρθωνε το ανάστημά του ο Χουάν Κουέστα.

Στο 29′ ο Κανισόβσκι «τροφοδότησε» τον Γιοβάνοβιτς, ο οποίος βρήκε στόχο και άνοιξε το σκορ (1-0).

Η Μακάμπι, παρά το υπέρ της προβάδισμα, συνέχισε να υπερέχει στον αγωνιστικό χώρο, να έχει την κατοχή της μπάλας, σκόραρε εκ νέου στο 35′ με τον Γιοβάνοβιτς, το γκολ, ωστόσο, ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 44′ οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν σε θέση βολής με τον Μαντσίνι, ο Πέρετζ έδιωξε σε κόρνερ.

Ορεξάτοι επέστρεψαν για το δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί, διάθεση που μεταφράστηκε σε δυο ευκαιρίες με τον Μπίτον, στο 49′ και 59′, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ και τις δύο φορές.

Η Μακάμπι συνέχισε να «πολιορκεί» τον Άρη, απείλησε με τους Ζαχάβι, Κλοχ στο 68′ και ένα λεπτό αργότερα με τον Πέριτσα, ο Κουέστα, όμως, δεν επέτρεψε να παραβιαστεί για δεύτερη φορά η εστία του.

Αποτέλεσμα στην επίμονη προσπάθειά τους είδαν οι Ισραηλινοί στο 84′, όταν ο Ζαχάβι έστειλε, με άνεση, την μπάλα να αναπαυτεί στην εστία του Άρη για το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις… διαφορές τους την επόμενη Πέμπτη (11/8), στον αγώνα ρεβάνς, στο «Κλεάνθης Βικελίδης».